UJ najbardziej widoczną polską uczelnią w sieci

Jak wynika z najnowszej edycji rankingu "Web of Universities", Uniwersytet Jagielloński jest najbardziej widoczną w internecie polską szkołą wyższą. W zestawieniu uwzględniono blisko 12 tys. szkół wyższych z całego świata, w tym ponad 420 uczelni krajowych. Pierwszą setkę zdominowały uczelnie amerykańskie. Najlepsze okazały się Harvard University, Stanford University i Massachusetts Institute of Technology.

Najstarsza polska uczelnia została sklasyfikowana na 287. miejscu. Tuż za UJ znalazł się Uniwersytet Warszawski. W pierwszym tysiącu widnieją jeszcze: Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie (384. miejsce), Politechnika Warszawska (424.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (487.), Politechnika Wrocławska (572.), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (580.), Uniwersytet Wrocławski (589.), Uniwersytet Śląski w Katowicach (705.), Uniwersytet Łódzki (775.), Politechnika Śląska w Gliwicach (809.), Politechnika Poznańska (847.) oraz Politechnika Łódzka (961.).

Ranking "Web of Universities" jest przygotowywany dwa razy w roku: w styczniu i lipcu przez Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Pierwsza edycja rankingu została opublikowana w 2004 r. Celem badania jest poprawa obecności instytucji akademickich w Internecie oraz promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych. Przy ocenie pod uwagę brana jest zarówno ilość treści internetowych (liczba stron internetowych oraz plików umieszczanych w sieci), jak i widoczność i wpływ tych publikacji mierzone liczbą linków zewnętrznych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej webometrics.info.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego