Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Alfabet Uniwersytecki - litery I i J. Kolejna część cyklu popularyzatorskiego

Alfabet Uniwersytecki - litery I i J. Kolejna część cyklu popularyzatorskiego

Zrozumienie wielu powszechnie używanych na uczelniach terminów, zarówno współczesnych jak i historycznych, często sprawia problemy i to nie tylko wśród ogółu społeczeństwa, ale nawet wewnątrz samej społeczności akademickiej. Cykl popularyzatorski pt. „Alfabet uniwersytecki" ma za zadanie ułatwić czytelnikom zrozumienie „sekretnego" języka akademickiego, w możliwie przystępny sposób wyjaśniając znaczenie wybranych terminów, a także – o ile to możliwe - ich historyczne pochodzenie, niejednokrotnie sięgające pradawnych korzeni europejskich uniwersytetów.

Zapraszamy do lektury trzeciej część cyklu, poświęconej literom I i J.

 

Immatrykulacja (z łac. immatriculare – wciągnąć do spisu, metryki) – wpisanie osoby w poczet studentów uczelni (dawniej – do uniwersyteckiej metryki), a także uroczystość przyjęcia nowych studentów. 

Pierwsza znana immatrykulacja na uniwersytecie krakowskim miała miejsce w 1400 r. Na dawnym Uniwersytecie nowy student zobowiązany był podczas wpisu złożyć przysięgę posłuszeństwa rektorowi, a od 1578 roku również katolickie wyznanie wiary. Podawał przy tym imię, nazwisko, imię ojca i inne najważniejsze informacje na swój temat. Wymagano również dokonania wpłaty wpisowej, z której jednak zwolnieni byli ubodzy. Należy zwrócić uwagę, że wpis był aktem uroczystym, którego dokonywał sam rektor. Oprócz scholarów immatrykulowano również m.in. monarchów oraz rozmaitych dostojników – wpisy te miały charakter honorowy.

Za czasów zaboru austriackiego, immatrykulacja następowała poprzez wpis do metryki wydziałowej, po czym następowało ślubowanie przed dziekanem. Przy tym nie wszyscy studenci byli immatrykulowani – część była tzw. studentami nadzwyczajnymi, których obowiązywały inne zasady. Z kolei w okresie międzywojennym immatrykulacji wymagano również w przypadku przeniesienia na inny wydział w ramach tej samej uczelni.

Współcześnie uroczysta immatrykulacja wybranych studentów (po 2 osoby z każdego z wydziałów) stanowi integralną część ceremonii inauguracji nowego roku akademickiego. Przysięgę w obecności rektora odbiera od nich wówczas prorektor ds. studenckich.

Inauguracja (z łac. inauguratio – poświecenie, rozpoczęcie) – w kontekście uniwersyteckim, wyraz ten oznacza ceremonię otwierającą nowy rok akademicki na uczelni.

Integralnymi częściami inauguracji na Uniwersytecie Jagiellońskim są: uroczysty pochód przedstawicieli społeczności akademickiej, w tym profesorów ubranych w togi, przemówienie rektora, wykład inauguracyjny oraz immatrykulacja nowych studentów. Ceremonię inauguracyjną tradycyjnie poprzedza msza święta w kolegiacie św. Anny.

Szczegółowy charakter inauguracji zmieniał się na przestrzeni dziejów. Autorem jej obecnego kształtu jest, po części, prof. Karol Estreicher mł., który w 1958 r., jako dyrektor Muzeum UJ, wprowadził tradycję pochodu z Collegium Maius do Collegium Novum. Pod wybudowaniu Auditorium Maximum, celem pochodu stał się ten budynek, gdzie też odbywa się dalsza część uroczystości.

Na zdjęciu powyżej: rektor i prorektorzy UJ w trakcie uroczystej inauguracji roku akademickiego, fot. Filip Radwański

Indeks (z łac. index - wskaźnik, palec wskazujący) – w szkolnictwie wyższym indeks stanowi dokument w formie książeczki, w której znajdują się najważniejsze dane o przebiegu studiów danej osoby – w tym wykaz kursów, na które student uczęszczał, uzyskane zaliczenia i oceny, wpisy na kolejne lata studiów.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim indeksy wprowadzono, na mocy ustawy władz austriackich z 1850 roku. W okresie międzywojennym rozporządzenie ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w bardzo szczegółowy sposób regulowało to, jak indeks ma wyglądać i jakie informacje mają w nim być zawarte.

W związku z wprowadzeniem na Uniwersytecie Jagiellońskim spełniających funkcje indeksów systemów elektronicznych, posiadanie ich przez studentów w formie książeczkowej jest od kilku lat nieobowiązkowe.

Juwenalia (z łac. Iuvenalia – igrzyska młodzieży) – odbywające się w maju święto młodzieży akademickiej, którego obchody przybierają m.in. formę korowodów, festynów, koncertów, rozmaitych imprez kulturalnych i zabaw. Ich nazwa wywodzi się od igrzysk młodzieńców organizowanych w starożytnym Rzymie, natomiast korzeniami sięgają zabaw urządzanych na wiosnę przez średniowiecznych żaków, w ramach których m.in. wybierano tzw. „króla żaków".

W XX wieku juwenalia wprowadzono w Krakowie w 1957 r. z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta. Natomiast pierwszy pochód juwenaliowy ulicami miasta miał miejsce 12 maja 1964 r. z okazji 600-lecia powstania uczelni. Zgodnie z tradycją, na czas juwenaliów prezydent miasta symbolicznie przekazuje studentom władze w mieście, wręczając im klucze do jego bram.

Na zdjęciu powyżej: Juwenalia na rynku w Krakowie, fot. Jerzy Sawicz

Poniżej dostępne są wcześniejsze części „Alfabetu Uniwersyteckiego":

litera A

litera B

litery C i D

litery E i F

litery G i H

 

Źródła bibliograficzne:

Bańko, M. (red.) Wielki Słownik Wyrazów Obcych PWN, Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005

Chwalba, A. „Inauguracje w Collegium Novum" w: Alma Mater, nr. 160, listopad 2013

Sondel, J. Słownik Historii i Tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków: Universitas, 2012

Stopka, K., Banach K. A., Dybiec, J. Dzieje Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2000 

Szymczak, M. (red.) Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995

Polecamy również
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron