Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Milion złotych na badania nad XX-wiecznymi totalitaryzmami

Milion złotych na badania nad XX-wiecznymi totalitaryzmami

Profesor Bogdan Szlachta został laureatem konkursu „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zgłoszony przez niego projekt jest jednym z pięciu, który znalazł się liście zakwalifikowanych do finansowania. Na badania nad teoretycznymi założeniami i praktycznymi przejawami XX-wiecznych totalitaryzmów resort nauki przekaże milion złotych.

Program, ogłoszony w 2015 roku przez ówczesną minister nauki i szkolnictwa wyższego Lenę Kolarską-Bobińską, ma na celu wsparcie badań związanych z najnowszymi dokonaniami polskiej humanistyki, by umożliwić popularyzację dokonań wybitnych intelektualistów ostatniego stulecia. Uczestnicy mogli ubiegać się o środki na przygotowanie nowych, krytycznych wydań pism polskich filozofów, teologów oraz myślicieli społecznych. Na dofinansowanie mogły również liczyć działania nastawione na rozpowszechnienie dzieł w domenie publicznej oraz digitalizację najnowszych zbiorów.

Kwota przeznaczona na realizację programu wynosiła 5 mln zł. W ramach konkursu zrealizowanych zostanie 5 wniosków, przy czym maksymalne dofinansowanie 1 projektu wynosi milion złotych. We wtorek resort nauki opublikował listę laureatów na swojej stronie internetowej. Zwycięzcy zajmą się polskimi studiami nad totalitaryzmem, lubelską szkołą filozofów, pomnikiem polskiej filozofii chrześcijańskiej czy dorobkiem Janusza Sławińskiego i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Prof. Bogdan Szlachta, były dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, będzie kierownikiem projektu Polskie studia nad totalitaryzmem. Prowadzony przez niego zespół przeprowadzi kompleksowe prace badawcze i edytorskie, za sprawą których zostaną opracowane naukowo, przygotowane do druku w wydaniu krytycznym i opublikowane, wybory pism 30 wybitnych polskich myślicieli społecznych, prawników, ekonomistów, a także filozofów i teologów, którzy podejmowali refleksję nad teoretycznymi założeniami i praktycznymi przejawami XX-wiecznych totalitaryzmów. Prace te obejmą m.in. kwerendę tekstów źródłowych poszczególnych myślicieli, napisanie wstępów do wyborów pism, ukazujących biografie badanych myślicieli, ogólną charakterystykę ich dorobku i znaczenia dla polskiej humanistyki, a także pogłębioną analizę ich dokonań w zakresie studiów nad totalitaryzmami. Ponadto wybrane teksty źródłowe zostaną opatrzone aparatem krytycznym. Zebrany materiałów źródłowy, który z uwagi na ograniczenia objętości tomów nie będzie wydany w formie książkowej, zostanie zdigitalizowany i udostępniony w domenie publicznej.

Laureat obecnie kieruje Katedrą Filozofii Polityki. W latach 2008-2016 był dziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Autor 7 monografii, w tym m.in. Ład - Kościół - Naród. Filozofia i myśl polityczna polskich ultramontanów w latach 1834-1883 (1996), Konserwatyzm. Z dziejów tradycji myślenia o polityce (1998), Z dziejów polskiego konserwatyzmu (2000), zbiorów esejów Wokół katolickiej myśli politycznej (2007), Szkice o konserwatyzmie (2008), a także kilkuset artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych. Przed rokiem został wybrany sędzią Trybunału Stanu, a wiosną br. członkiem rządowego Zespołu Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron