"Internationalization Network" - podsumowanie prac międzynarodowego konsorcjum

W dniach od 12 do 14 grudnia 2016 r. w Państwowym Uniwersytecie w Erywaniu, odbyła się międzynarodowa konferencja "Tools and Methodologies to Boost Internationalization at HEIs", będąca podsumowaniem międzynarodowego projektu "Internationalization Network”, w którym Uniwersytet Jagielloński reprezentowany był przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych.

Projekt realizowany był w ramach grantu finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, a jego celem był rozwój współpracy międzynarodowej pomiędzy państwami Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej poprzez wzajemną wymianę doświadczeń, stworzenie platformy dla realizacji nowych projektów międzynarodowych, wszechstronnej współpracy, wspólnych szkoleń oraz badań.

W ramach projektu odbyła się seria szkoleń i treningów realizowanych w poszczególnych uczelniach, skierowanych na wymianę informacji na temat dobrych praktyk i efektywnych rozwiązań w zakresie umiędzynarodowienia uczelni. W tej części projektu Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ współpracował z Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów UJ, którego pracownik - Michał Maleszka, przeprowadził szkolenie dla osób odpowiadających za współpracę międzynarodową w uczelniach państw Partnerstwa Wschodniego.

Koordynatorem projektu i uczelnią zarządzającą stworzonym konsorcjum był Państwowy Uniwersytet w Erywaniu. W skład konsorcjum weszły natomiast uczelnie wyższe z państw Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Białoruś, Gruzja, Ukraina) oraz Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja). Ze strony Polski udział w projekcie brał Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, a jego kierownikiem był dr Piotr Bajor z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Realizacja projektu zagwarantowała osiągniecie trwałych efektów i multiplikacji, dzięki czemu w przyszłości do stworzonego już konsorcjum będą mogły przystępować nowe uczelnie partnerskie. Takie rozwiązanie zapewni w przyszłości rozszerzenie regionalnej współpracy, ugruntuje międzynarodową pozycję uczelni, wzmocni promocję mobilności akademickiej i da postawy do przygotowania i realizacji nowych projektów w przyszłości.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego