Ponad milion złotych na polsko-litewskie badania ichnologiczne

Prof. Alfred Uchman z Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WGiG UJ) zdobył grant w 1. edycji konkursu Daina organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Litewską Radą Naukową (LRN). Wspólnie z badaczami Uniwersytetu Wileńskiego przeprowadzi badania ichnologiczne młodych wydm śródlądowych i nadbrzeżnych na terytoriach obydwu krajów. NCN przeznaczy na realizację projektu ponad 1,05 mln zł.

Zainteresowani polsko-litewską współpracą badacze wnioskowali łącznie o ponad 206 mln zł. Najwięcej wniosków - aż 109 - złożyli w ramach nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, 91 w naukach ścisłych i technicznych, zaś 53 w naukach o życiu. Do finansowania skierowano 16 projektów na łączną kwotę prawie 15 mln zł.

- Pierwszą edycję konkursu Daina uważamy za bardzo udaną. Cieszy nas tak duże zainteresowanie ze strony naukowców. Jest ono potwierdzeniem, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy, mające na celu wzmocnienie potencjału polskiego i litewskiego środowiska naukowego oraz rozwijanie współpracy badawczej między naszymi krajami - komentuje prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

Laureatem konkursu Daina 1 został prof. Alfred Uchman z WGiG UJ, który wspólnie z grupą badaczy dr. Andreja Spiridonova z Uniwersytetu Wileńskiego, zrealizuje projekt Ichnologiczne i sedymentologiczne świadectwa poźnoglacjalnych i holoceńskich zmian środowiskowych we wschodniej części europejskiego pasa piaszczystego. Podstawą pozyskania danych będą badania terenowe. Odsłonięcia będą udokumentowane poprzez detaliczne profilowanie, fotografowanie, pobór próbek i przygotowanie preparatów. Najobfitsze występowanie skamieniałości śladowych i struktur bioturbacyjnych spodziewane jest w horyzontach bogatych w humus, w tym glebach kopalnych. Równolegle będą prowadzone badania sedymentologiczne i stratygraficzne z zastosowaniem m.in. optycznie stymulowanej luminescencji georadaru i analizy statycznej.

Naukowcy planują udokumentować i opisać różne skamieniałości śladowych i struktur bioturbacyjnych, które będą interpretowane w odniesieniu do produkujących je organizmów, ich funkcji życiowych i warunków paleośrodowiska. Badacze liczą, że odkryją zależności pomiędzy różnymi typami osadów środowiska eolicznego i ich cechami ichnologicznymi. Niewykluczone, że zaproponują korektę modelu ichnologicznego osadów wydmowych. Otrzymane wyniki badań będą opublikowane w międzynarodowych czasopismach i zostaną zaprezentowane na konferencjach naukowych.

Porozumienie o współpracy pomiędzy LRN a NCN zostało podpisane w listopadzie 2016 r. w Krakowie. Niecały rok później ogłoszono 1. wspólnie zorganizowany konkurs. O finansowanie mogły się starać polsko-litewskie zespoły badawcze realizujące badania we wszystkich dyscyplinach naukowych ujętych w wykazie paneli NCN. Projekty musiały być zaplanowane na 24 lub 36 miesięcy, a kierownikiem polskiego zespołu mógł być naukowiec posiadający co najmniej stopień doktora.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu