Dobry wynik UJ w szanghajskim rankingu dziedzin naukowych

ShanghaiRanking Consultancy, niezależna organizacja poświęcona badaniom nad szkolnictwem wyższym, po raz kolejny ogłosiła dziedzinowe zestawienie uniwersytetów - Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Na listach rankingowych znalazło się 15 dyscyplin naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spośród nich najlepszy wynik osiągnęły nauki farmaceutyczne.

GRAS to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych pogrupowanych w pięciu kategoriach: nauki przyrodnicze, społeczne, medyczne, inżynieria oraz nauki o życiu. Autorzy zestawienia biorą pod uwagę liczbę publikacji naukowych oraz ich cytowań w danej dziedzinie, procentowy udział zagranicznych autorów w publikacjach jednostki, liczbę artykułów zamieszczonych w najważniejszych czasopismach naukowych i referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych oraz liczbę pracowników, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w określonej dziedzinie.

W tegorocznej edycji rankingu uwzględniono ponad 4 tys. szkół wyższych z całego świata. Najlepiej wypadły uczelnie amerykańskie, które oceniono najwyżej w 35 z 54 dyscyplin naukowych. W ścisłej czołówce znalazły się ośrodki akademickie z Chin (9) i Holandii (3). Niekwestionowanym liderem zestawienia jest Uniwersytet Harvarda, który prowadzi w 17 dyscyplinach - 9 w naukach społecznych, 4 w naukach medycznych i po 2 w naukach o życiu oraz inżynierii. W 5 najlepszy okazał się Instytut Technologii w Massachusetts. Z kolei Uniwersytet Pensylwanii, Uniwersytet Kolorado, Uniwersytet Wageningen oraz Uniwersytet Technologiczny Nanyang to uczelnie, które zwyciężyły w więcej niż jednej dyscyplinie.

Uniwersytet Jagielloński w GRAS 2018 zanotował lepszy wynik niż przed rokiem. Najstarszą polską uczelnię sklasyfikowano w 15 dyscyplinach naukowych. Najwyżej, bo na miejscach 51-75, znalazły się nauki farmaceutyczne, awansując z miejsc 201-300. Dalej jest matematyka (151-200, przed rokiem 201-300). W szanghajskim rankingu dziedzinowym ujęto również:

• medycynę kliniczną (201-300, poprzednio 301-400),
  • nauki o zdrowiu (201-300, po raz 1. w zestawieniu),
  • fizykę (201-300, wynik bez zmian),
  • Instruments Science&Technology (201-300, po raz 1. w zestawieniu),
  • ekologię (201-300, wynik bez zmian),
  • technologię medyczną (201-300, po raz 1. w zestawieniu),
  • chemię (301-400, wynik bez zmian),
  • nanonauki i nanotechnologie (301-400, po raz 1. w zestawieniu),
  • nauki biologiczne (301-400, poprzednio 401-500),
  • biologię człowieka (301-400, poprzednio 401-500),
  • psychologię (301-400, po raz 1. w zestawieniu),
  • biotechnologię (401-500, po raz 1. w zestawieniu),
  • nauki rolnicze (401-500, wynik bez zmian).

Z pełnymi wynikami GRAS 2018 można zapoznać się na stronie shanghairanking.com.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu