Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejni badacze z uniwersytetu bliżej stypendiów ERC

Kolejni badacze z uniwersytetu bliżej stypendiów ERC

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki 2. edycji konkursu Uwertura na staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). Wśród laureatów znaleźli się dr Błażej Nikiel-Wroczyński z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz dr Piotr Micek z Wydziału Matematyki i Informatyki, którzy będą prowadzić badania w Holandii i Niemczech.

Uwertura ma na celu wsparcie polskich badaczy w skutecznym występowaniu o środki europejskie i zwiększenie ich udziału w gronie laureatów konkursów ERC. W konkursie mogli wystartować naukowcy posiadający co najmniej stopień doktora, którzy kierowali już projektem badawczym finansowanym ze środków NCN. Zwycięzcy odbędą staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC, a po powrocie w ciągu 18 miesięcy przygotują i złożą własny wniosek grantowy do tej organizacji.

W konkursie Uwertura 2 o staże starało się 21 naukowców, spośród których wyłoniono 8 laureatów. Wyróżnieni badacze przez 3 do 6 miesięcy będą współpracować z wybitnymi europejskimi naukowcami z najlepszych ośrodków. Lista projektów zakwalifikowanych do finansowania znajduje się na stronie ncn.gov.pl.

Dr Błażej Nikiel-Wroczyński z Obserwatorium Astronomicznego odbędzie staż na Uniwersytecie w Lejdzie pod okiem prof. Hubertusa Röttgeringa. W ramach pobytu będzie przygotowywał się do złożenia wniosku o grant ERC na przebadanie próbki układów galaktyk, które - choć formalnie zaliczane do grup - noszą cechy charakterystyczne dla gromad. Ze zgromadzonych do tej pory informacji wynika, iż mogą to być mało liczne gromady, które na drodze zlewania się poszczególnych galaktyk osiągnęły rozmiary charakterystyczne dla mniejszych układów. Wskazuje na to wiek zaobserwowanych struktur, niedomiar gazu neutralnego i obecność rozległych otoczek radiowych o stromym widmie promieniowania. Nowe badania - realizowane przy użyciu interferometru LOFAR, a w szczególności nowego przeglądu LoTSS - pozwolą na dokładne przebadanie tych na ten moment nie do końca wytłumaczalnych obiektów.

W obszarze zainteresowań badawczych dr. Piotra Micka z Zespołu Katedr i Zakładów Informatyki Matematycznej znajduje się strukturalna teoria posetów. Jak wyglądają posety o dużym wymiarze? Jakie struktury zmuszone są do posiadania dużego wymiaru? Te pytania pojawiły się już w 1970 roku, ale dopiero teraz opracowano metody umożliwiające znalezienie na nie odpowiedzi. Nowe wyniki badań oraz techniki badawcze mogą doprowadzić do położenia fundamentów pod strukturalną teorię posetów. Celem niniejszego projektu jest rozwój tej teorii oraz zastosowanie jej do zagadnień natury w większości algorytmicznej. Laureat, aby zgłębić tę problematykę, uda się na staż do Berlina, w którym będzie pracować na Uniwersytecie Technicznym w zespole prof. Stephana Kreutzera.

- Istotą konkursu Uwertura jest możliwość współpracy z wybitnymi naukowcami, będącymi laureatami konkursów ERC. Wnioskodawcy sami wybierają zespoły, w których chcą odbyć staż. Jesteśmy przekonani, że praca w międzynarodowych grupach badawczych ułatwi im odnoszenie sukcesów w procesie starania się o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek prestiżowe stypendia w ramach programu ERC Starting Grants zdobyli dr Tomasz Żuradzki z Wydziału Filozoficznego i dr Michał Németh z Wydziału Filologicznego, którzy na 5-letnie badania w ramach programu Horyzont 2020 otrzymali prawie 3 mln euro.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron