Absolwenci UJ Collegium Medicum z doskonałymi wynikami egzaminów LEK i LDEK

Centrum Egzaminów Medycznych ogłosiło wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego sesji jesiennej 2018 r. Najlepsi wśród lekarzy, którzy zdawali egzamin po raz pierwszy, są absolwenci UJ CM, stomatolodzy uplasowali się na miejscu drugim.

Do egzaminu LEK przystąpiło w całym kraju 6025 osób, uzyskując średnio 133,8 punktów. Maksymalny wynik wyniósł 178, a minimalny 35 punktów. 728 zdających uzyskało wynik poniżej 56%. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 198. Wśród zdających w tym roku egzamin po raz pierwszy, absolwenci kierunku lekarskiego UJ CM zajęli miejsce pierwsze ze średnią 145,39 punktów, kolejne zajęli absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na liście zdających LDEK znalazły się 1442 osoby. Maksymalny wynik wyniósł 173 punkty, a minimalny 37, średnia to 125,6 punktów. 308 zdających uzyskało wynik poniżej 56%. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 198. Wśród zdających w tym roku egzamin po raz pierwszy, absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego UJ CM zajęli miejsce drugie ze średnią punktów 139,60. Na miejscu pierwszym byli absolwenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a na trzecim Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

LEK i LDEK to egzaminy państwowe konieczne do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu. Mają one charakter testu składającego się z 200 zadań (5 możliwości do wyboru, tylko 1 odpowiedź jest prawidłowa) i trwa 4 godziny. Struktura tematyczna testów jest określona w rozporządzeniu. Terminy egzaminów wyznacza się corocznie w dniach 15-30 września (sesja jesienna) i 15-28 lutego (sesja wiosenna).

Tabele z wynikami LED i LDEK znajdują się na stronie Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu