Canaletto wesprze mobilność naukowców z UJ

Realizacja projektów naukowych z partnerem zagranicznym stanowi bardzo ważny element umiędzynarodowienia polskiej nauki i ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kariery naukowej badacza. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) poinformowała o rozstrzygnięciu naboru wniosków w ramach programu Canaletto, poprzez który wspierana jest wymiana bilateralna polskich i włoskich naukowców.

Celem programu jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez partnerów z Polski i Włoch. Mimo że środki na przyznane w ramach konkursu przeznaczone są wyłącznie na pokrycie kosztów podróży i pobytów osób uczestniczących w projekcie (nie można z nich finansować samych badań), to dzięki nim naukowcom z UJ łatwiej będzie realizować polsko-włoskie projekty. Mechanizm wymiany działa w taki sposób, że strona wysyłająca pokrywa koszty podróży swojego naukowca, natomiast strona przyjmująca pokrywa koszty pobytu naukowca z kraju partnerskiego.

W oparciu o rekomendację wspólnej polsko-włoskiej komisji ds. wyboru projektów dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 15 spośród 100 złożonych wniosków.

Na liście wniosków, które otrzymały finansowanie znalazły się dwa projekty prowadzone przez naukowców z UJ:

oraz

Nabór wniosków w ramach projektu Canaletto otwarty był wyłącznie dla określonych obszarów tematycznych (matematyka, fizyka, chemia, kosmos, rolnictwo, żywność i zrównoważone środowisko, nanotechnologia i zaawansowane materiały, technologie informacyjne i komunikacyjne, w tym stosowane w obszarze dziedzictwa kulturowego, medycyna i zdrowie).

Projekty składane w ramach naboru będą realizowane przez okres maksymalnie 24 miesięcy, począwszy od 1 stycznia 2019 r. Data zakończenia realizacji projektów nie może być późniejsza niż 31 grudnia 2020 r.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu