Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Zdrowia Publicznego UJ z grantem w ramach kampanii "This Is Public Health"

Instytut Zdrowia Publicznego UJ z grantem w ramach kampanii "This Is Public Health"

Podniesienie świadomości na temat zdrowia publicznego to główny cel akcji "This Is Public Health" prowadzonej w krajach europejskich od 2019 r., której sukces osiągnął zasięg globalny. W miniony weekend ogłoszono listę laureatów TIPH Global Grant Program, czyli 20 instytucji, których zadaniem będzie prowadzenie działań w ramach TIPH Global. Wśród nich jest Instytut Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ Collegium Medicum.

- Kampania na poziomie europejskim uświadomiła jej odbiorcom, że zdrowie publiczne to przyszłość! Zwłaszcza dobitnie pokazuje to trwająca wciąż pandemia COVID-19” - mówią dr Tomasz Bochenek i dr Ilona Nenko z Instytutu Zdrowia Publicznego, twórcy kampanii, która wzięła udział w ogłoszonym przez stowarzyszenie ASPPH konkursie dla nowej edycji akcji TIPH o zasięgu ogólnoświatowym.

Do współpracy w zakresie promowania świadomości społecznej z zakresu zdrowia publicznego i przedstawiania możliwości rozwoju zawodowego po ukończeniu studiów na kierunku zdrowie publiczne zaprosili zróżnicowane grono ośrodków partnerskich: Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska” w Ostrogu na Ukrainie, Wołyński Uniwersytet im. Łesi Ukrainki w Łucku na Ukrainie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Narodowy Instytut Higieny w Warszawie, II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Chrzanowskiej w Krakowie, Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku, EHESP – Szkołę Zdrowia Publicznego w Rennes, we Francji oraz EASP – Andaluzyjską Szkołę Zdrowia Publicznego w Granadzie, w Hiszpanii.

Konkurs został ogłoszony w ramach światowej sieci Global Network for Academic Public Health, do której należy sześć regionalnych stowarzyszeń zrzeszających ośrodki akademickie z obszaru zdrowia publicznego na poszczególnych kontynentach.

Na liście laureatów pierwszej edycji TIPH Global Grant Program znalazło się w sumie 20 laureatów, czyli instytucji, które będą realizować przedstawione w konkursie projekty poruszające wiele zagadnień związanych ze zdrowiem publicznym: od odporności na antybiotyki, przez zdrowie psychiczne, po higienę wodną i sanitarną.

Projektem w Polsce będzie kierować dr Marzena Tambor z Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Zabezpieczenia Społecznego IZP UJ. Do funkcjonującego przy projekcie programu globalnej współpracy studentów zdrowia publicznego została włączona studentka IZP na kierunku zdrowie publiczne drugiego stopnia - Monika Tiahnybok jako członkini programu "This Is Public Health - Global Ambassadors".

Szczegółowe informacje na temat projektów realizowanych przez Instytut Zdrowia Publiczneg w ramach kampanii "This Is Public Health" dostępne są na stronie IZP.

This Is Public Health (TIPH), czyli kampania w mediach społecznościowych, ruszyła w 2008 r., a jej inicjatorem było Stowarzyszenie Szkół i Programów Zdrowia Publicznego (ASPPH). Celem akcji było podniesienia świadomości na temat zdrowia publicznego i zakresu zawodów wchodzących w jej skład. Z czasem kampania nabrała rozpędu jako platforma edukacji studentów i opinii publicznej oraz rekrutacji kandydatów zainteresowanych studiowaniem zdrowia publicznego.

W 2019 r.u ASPPH nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Szkół Zdrowia Publicznego w Regionie Europejskim (ASPHER), aby uruchomić projekt pilotażowy skoncentrowany na poprawie widoczności zdrowia publicznego w Europie: TIPH Europe. W ramach projektu opracowano innowacyjne kampanie i programy edukacyjne, a także wiele ofert "just in time" w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Polecamy również
Uczone z UJ stypendystkami L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Uczone z UJ stypendystkami L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Zwycięstwo studentów WPiA UJ w międzynarodowym turnieju mediacyjnym
Zwycięstwo studentów WPiA UJ w międzynarodowym turnieju mediacyjnym
UJ najaktywniejszym polskim wnioskodawcą do Europejskiego Urzędu Patentowego
UJ najaktywniejszym polskim wnioskodawcą do Europejskiego Urzędu Patentowego
PNAS publikuje wyniki badań zespołu prof. Grażyny Ptak z MCB UJ
PNAS publikuje wyniki badań zespołu prof. Grażyny Ptak z MCB UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj