Międzynarodowe pismo donosi o badaniach na Wydziale Chemii UJ

W czasopiśmie "Progress in Lipid Research" opublikowana została przeglądowa praca poświęcona zastosowaniu nowoczesnych metod spektroskopii i mikroskopii ramanowskiej w badaniach tkanki tłuszczowej. Autorami artykułu są dr Krzysztof Czamara, Zuzanna Majka, Ewa Stanek, Natalia Hachlica i dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ z działającej na Wydziale Chemii UJ Grupy Spektroskopii Chiralooptycznej.

W publikacji omówione zostały potencjalne zastosowania nowoczesnych metod spektroskopii i mikroskopii ramanowskiej jako technik analitycznych do badania tkanki tłuszczowej w aspekcie badań biomedycznych i klinicznych. Autorzy porównali konwencjonalne metody analityczne i nowoczesne techniki oparte na spektroskopii ramanowskiej wykorzystywane do identyfikacji i oceny ilościowej tkanki tłuszczowej. Omawiana praca w sposób krytyczny i kompleksowy analizuje przydatność metod ramanowskich w badaniach tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w badaniach okołonaczyniowej tkanki tłuszczowej (PVAT). Ideą autorów jest popularyzacja nowoczesnych technik ramanowskich jako interesującej alternatywy dla metod biologii molekularnej w badaniach tkanki tłuszczowej.

Artykuł "Raman studies of the adipose tissue: current state-of-art and future perspectives in diagnostics" jest dostępny w formacie open access na stronie sciencedirect.com.

Grupa Spektroskopii Chiralooptycznej, której liderką jest dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ, poszukuje odpowiedzi na problemy z pogranicza nauk biologicznych i chemii. Przy użyciu spektroskopii (chiroptycznej i nie tylko), mikroskopii i obrazowania naukowcy z tego zespołu badają próbki biologiczne w różnych środowiskach, poczynając od systemów modelowych i analizy podstawowych zjawisk, poprzez badanie uproszczonych systemów, takich jak hodowle komórek, po analizę tkanek pobranych od pacjentek chorujących na raka szyjki macicy. Obecne zainteresowania naukowe członków grupy koncentrują się zwłaszcza wokół badań nad supercząstkami chiralnymi, zjawiskami amplifikacji i transferu chiralności, okołonaczyniową tkanką tłuszczową i jej rolą w patologią naczyniowych, a także molekularną patogenezą HPV oraz raka szyjki macicy.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego