Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wsparcie dla Ukrainy – zbiórka dla Ostroga

Wsparcie dla Ukrainy – zbiórka dla Ostroga

W styczniu 2023 r. Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM podpisał umowę o współpracy naukowej, akademickiej i kulturalnej z Narodowym Uniwersytetem Akademia Ostrogska w Ostrogu w Ukrainie. Dziś, chcąc wesprzeć zaprzyjaźnioną uczelnię i zmagających się z wojenną codziennością mieszkańców Ostroga, rozpoczął zbiórkę humanitarną. Zachęcamy całą społeczność akademicką do włączenia się w te działania.

Minęła pierwsza rocznica wywołania przez Rosję wojny w jej otwartym, pełnoskalowym wymiarze. Nie powiodła się próba zdobycia Kijowa w ciągu trzech dni, zainstalowania tam marionetkowego rządu i przesunięcia granic „rosyjskiego świata” dalej na zachód. Wojna trwa i trudno jest przewidzieć, kiedy się zakończy. Dzięki bohaterstwu i odporności własnego społeczeństwa oraz pomocy wielu krajów, w tym Polski, Ukraina nadal odpiera zbrojną agresję, ponosząc jednak za to codziennie bardzo wysoką cenę.

Wciąż potrzebne jest wsparcie humanitarne, w tym również dla Ostroga. Wszystkie artykuły, które uda się zebrać dzięki dobrej woli i ofiarności społeczności akademickiej UJ CM, zostaną przewiezione do Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, które jest miastem partnerskim dla Ostroga, a stamtąd do Ukrainy.

Zbiórka potrwa do 24 kwietnia 2023 r.

Co zbieramy:

  • żywność z długim terminem ważności;
  • środki higieniczne;
  • sprzęt medyczny i materiały opatrunkowe, apteczki;
  • gaśnice;
  • koce, śpiwory, materace, poduszki, latarki, baterie, inne przedmioty niezbędne do przetrwania.

Miejsca zbiórki:

  • ul. Skawińska 8, pok. 018 na parterze budynku (Biuro Dyrekcji Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM)
  • ul. Michałowskiego 12, portiernia na parterze budynku (Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM)

Kontakt w sprawie zbiórki humanitarnej dla Ostroga: dr Tomasz Bochenek –  t.bochenek@uj.edu.pl


Narodowy Uniwersytet Akademia Ostrogska w Ostrogu to uczelnia, która swój rodowód wywodzi z powstałej jeszcze w 1576 r. szkoły wyższej, w której studenci uczyli się pięciu języków: staro-cerkiewno-słowiańskiego, polskiego, hebrajskiego, greki i łaciny, a studiowali m.in. medycynę. Miała wielu słynnych wychowanków, do których należał m.in. hetman kozacki Petro (Piotr) Konaszewicz-Sahajdaczny. Wypracowany w Ostrogu, na styku kultury zachodnioeuropejskiej i bizantyńskiej, model instytucji szkolnictwa wyższego został przeniesiony do Kijowa, z którego rozprzestrzenił się do Mołdawii i Moskwy. Współczesna Akademia Ostrogska składa się z dwóch wydziałów i czterech instytutów. Ma w swojej strukturze m.in. Zakład Zdrowia Publicznego i Wychowania Fizycznego.

Polecamy również
Fundusz stypendialny "My z Wami"

Fundusz stypendialny "My z Wami"

FNP organizuje trzeci konkurs na polsko-ukraińskie projekty naukowe

FNP organizuje trzeci konkurs na polsko-ukraińskie projekty naukowe

Program grantowy dla naukowców z Ukrainy "<span lang="en">Freedom starts with your mind</span>"

Program grantowy dla naukowców z Ukrainy "Freedom starts with your mind"

Program rezydencyjny dla młodych Ukrainek i Ukraińców

Program rezydencyjny dla młodych Ukrainek i Ukraińców

Widok zawartości stron Widok zawartości stron