Spotkanie Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości na UJ

W Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się spotkanie Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości - ogólnopolskiego stowarzyszenia, zrzeszającego osoby zajmujące się bezpieczeństwem, równym traktowaniem, przeciwdziałaniem dyskryminacji, prawami i wolnościami akademickimi. Wydarzenie zorganizował Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ oraz Biuro Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich UJ.

Dwudniowe obrady sieci otworzył prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian. Pierwsza część spotkania była poświęcona językowi inkluzywnemu w instytucjach publicznych. W tej części wystąpienie "Feminatywy. Czy jest się czego obawiać?" wygłosił Maciej Makselon, polonista, nauczyciel akademicki, redaktor literacki i mówca TEDx. Następnie w roli ekspertek wystąpiły artystka wizualna dr hab. Iwona Demko, prof. ASP w Krakowie oraz Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta miasta Krakowa ds. polityki równościowej i przewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania Urzędu Miasta Krakowa. Druga część spotkania dotyczyła wartości akademickich. Wprowadzenie wygłosiła dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ, rzeczniczka praw i wartości akademickich UJ. Następnie głos zabrały dr Valentyna Ushchyna (Wołyński Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki), która przedstawiła swoje refleksje dotyczące raportu "W poszukiwaniu akademickiej solidarności" oraz dr Małgorzata Kożuch (UJ), która wygłosiła referat "Uniwersytet jako instytucja ucząca się".

Drugi dzień spotkania poświęcony był wewnętrznym pracom sieci, w tym jej sformalizowaniu jako stowarzyszenia.

W spotkaniu w Collegium Novum uczestniczyło niemal 40 osób pełniących na polskich uczelniach funkcje pełnomocników i rzeczników, którzy działają na rzecz bezpieczeństwa, równości (w tym równości płci), równego traktowania, równouprawnienia, praw osób studiujących, praw i wolności akademickich itp. Osoby te reprezentowały Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Rzeszowską, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego