Znamy laureatów Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

Lena Szuster, uczennica II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, wygrała 27. edycję Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i 1 października br. rozpocznie studia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Uroczysta gala wręczenia certyfikatów potwierdzających wybór studiów oraz upominków przygotowanych przez Centrum Promocji i Komunikacji UJ odbyła się 19 kwietnia w auli Collegium Novum.

Celem Konkursu Wiedzy o UJ jest przybliżenie młodzieży historii najstarszej polskiej uczelni oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania.

Do udziału w tegorocznym konkursie zgłosiło się 279 osób. W 1. etapie - eliminacjach okręgowych - wzięło udział 159 uczestników. Z tego grona wyłoniono 131 maturzystów, którzy otrzymali zaproszenie do udziału w finale. Do niego przystąpiło 114 uczniów. Ostatecznie 18 najlepszych otrzymało w środę tytuł laureata i możliwość wyboru nagrody przewidzianej regulaminem - podjęcia studiów na wybranym z puli nagród kierunku. Zwycięzcy uczą się w szkołach średnich w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Gorzowie Wielkopolskim, Jaśle, Kalwarii Zebrzydowskiej, Michałowicach, Myślenicach i Wadowicach.

- Niezmiernie cieszę się, że podjęli państwo to wyzwanie, by uczestniczyć w tym trudnym konkursie. Nagrodziliśmy w nim elitę tegorocznych maturzystów. Gratulując tego wyróżnienia, życzę, żeby te maturalne dni były tylko przedbiegiem przed tym najważniejszym momentem, czyli dniem 1 października, kiedy pojawicie się w murach uniwersytetu i rozpoczniecie nowy etap życia. Gratuluję także nauczycielom, bo nie mam wątpliwości, że bez ich ciężkiej pracy nie byłoby tego sukcesu - powiedział prof. Jacek Popiel.

Zwyciężczynią 27. edycji Konkursu Wiedzy o UJ została Lena Szuster, która 1 października br. rozpocznie naukę na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Drugi Karol Graff wybrał filologię słowiańską na Wydziale Filologicznym. Trzecie miejsce ex aequo zajęły Joanna Kotarba i Anna Kowalik, które będą studiowały psychologię na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

- O Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim dowiedziałam się od koleżanki, która została jego laureatką w ubiegłym roku. Moje przygotowania do startu trwały ponad miesiąc. Po pierwszym etapie przekonałam się, że niektóre pytania są dosyć szczegółowe, dlatego przed finałem jeszcze bardziej wnikliwie czytałam konkursowe lektury. Wybrałam kulturoznawstwo międzynarodowe, ponieważ zajęcia oferowane na tym kierunku bardzo mi się spodobały i odpowiadają moim zainteresowaniom - mówi tegoroczna zwyciężczyni Lena Szuster.

Pozostałymi laureatami Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim zostali:

• Marta Putkowska - zarządzanie kulturą i mediami (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej),
  • Gabriela Kowalczyk - biofizyka molekularna i komórkowa (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii),
  • Aleksandra Zaporowska - historia (Wydział Historyczny),
  • Marlena Brańka - zarządzanie - firmą, personelem, międzynarodowe (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej),
  • Weronika Dziedzic - prawo własności intelektualnej i nowych mediów (Wydział Prawa i Administracji),
  • Emilia Magiera - kognitywistyka (Wydział Filozoficzny),
  • Maciej Malkiewicz - prawo własności intelektualnej i nowych mediów (Wydział Prawa i Administracji),
  • Anna Cerajewska - kognitywistyka (Wydział Filozoficzny),
  • Magdalena Matoga - chemia medyczna (Wydział Chemii),
  • Filip Kępiński - psychologia (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej),
  • Kamila Chmielarska - pedagogika specjalna (Wydział Filozoficzny),
  • Liliana Zagórda - język polski w komunikacji społecznej( Wydział Polonistyki),
  • Joanna Jaskółka - prawo (Wydział Prawa i Administracji),
  • Kacper Jakubczyk - informatyka stosowana (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej).

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego pierwsza edycja, pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna, była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją UJ a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ. W kolejnych latach jego zasięg rozszerzał się. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom - od jednego w 1996 roku po rekordowe 135 w 2015 roku.

Zobacz video galerię
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja