UJ stawia na najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie medycyny

Rozwój techniki umożliwia coraz efektywniejsze leczenie nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń. Aby zapewnić krakowskim placówkom ochrony zdrowia dostęp do najnowocześniejszych form terapii, rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz dyrektorzy szpitali uniwersyteckich dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ i Marcin Jędrychowski podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej w Krakowie.

Jak podkreślono w liście intencyjnym, na przestrzeni ostatnich lat nastąpił dynamiczny rozwój wysokospecjalistycznych rozwiązań z dziedziny robotyki medycznej, a dotychczasowe doświadczenia wskazują na szereg korzyści płynących z wykorzystania robotyki w efektywnym leczeniu pacjentów. Zabiegi z wykorzystaniem tych technologii są powszechnie uznawane za bezpieczne i zalecane w coraz szerszej grupie wskazań.

Jednocześnie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie jako najwyższej klasy placówki medyczne w tej części Europy dysponują szerokim spektrum działań w programie szkoleniowym dla lekarzy z zakresu chirurgii robotycznej, a także zatrudniają specjalistów o uznanym doświadczeniu w stosowaniu leczenia przy użyciu najnowocześniejszych technologii małoinwazyjnych.

Uniwersytet Jagielloński oraz pozostali sygnatariusze listu dostrzegają potrzebę kształcenia osób przygotowujących się do wykonywania zawodów medycznych przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Dzięki współpracy uczelni dysponującej znacznym potencjałem naukowym z wielospecjalistycznymi placówkami medycznymi posiadającymi doświadczenie w stosowaniu zaawansowanych technik medycznych możliwe stanie się uzyskanie najlepszych wyników wdrożenia robotyki w leczeniu pacjentów i zapewnieniu im najwyższej jakości opieki medycznej.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego