Praca fizyków z UJ ukazała się na łamach "Review of Modern Physics"

Praca fizyków z UJ ukazała się na łamach "<span lang="en">Review of Modern Physics</span>"

Profesorowie Ewa Stępień i Paweł Moskal (autor korespondujący) z Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego (IF UJ) opublikowali artykuł o atomach pozytonium i zastosowaniu atomów pozytonium w diagnostyce medycznej. Praca ukazała się w "Review of Modern Physics", najbardziej prestiżowym czasopiśmie fizycznym, w którym publikowane są jedynie artykuły na zaproszenie oraz wykłady noblowskie.

Atom pozytonium jest najprostszym stanem związanym, zbudowanym z elektronu i pozytonu (anty-elektronu). Badania pozytonium w próżni pozwalają na testowanie różnic między materią i anty-materią oraz na badanie, jak grawitacja działa na antymaterię. Badanie anihilacji atomów pozytonium w materii mówi nam o strukturze materiałów w nanoskali i o procesach biologicznych zachodzących w organizmach żywych, począwszy od pojedynczych komórek, poprzez tkanki, organy aż do całego organizmu człowieka.

Badania prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim zaowocowały koncepcją obrazowania pozytonium w medycynie. Obrazowanie pozytonium wykorzystuje fakt, że podczas pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) aż 40 proc. anihilacji pozytonów emitowanych przez radionuklid przyłączony do farmaceutyku, zachodzi poprzez wytwarzanie atomów pozytonium wewnątrz ciała pacjenta. Nowa generacja wysokiej czułości tomografów PET, umożliwiająca obrazowanie całego ciała człowieka, otwiera perspektywy klinicznych zastosowań atomów pozytonium w diagnozowaniu patologii i stopnia utlenienia tkanek.

Autorami artykułu "Colloquium: Positronium physics and biomedical applications" są prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal (IF UJ), prof. Steven Bass (Centrum Fizyki w Kitzbühel, IF UJ) oraz prof. Sebastiano Mariazzi (Uniwersytet w Trydencie).

Na okładkę czasopisma "Review of Modern Physics" został wybrany rysunek przedstawiający schemat tomografu J-PET wraz z anihilacjami atomów pozytonium w człowieku.

Na okładkę czasopisma został wybrany rysunek przedstawiający schemat tomografu J-PET wraz z anihilacjami atomów pozytonium w człowieku
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego