Kolejni naukowcy z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura

Na opublikowanej przez Narodowe Centrum Nauki trzeciej liście zwycięzców 7. edycji konkursu Miniatura znalazło się pięcioro naukowców z UJ. Laureatom konkursu oferowane jest finansowanie w wysokości od 5 do 50 tys. zł, które przeznaczone jest na realizację pojedynczych działań naukowych, takich jak badania wstępne, pilotażowe, staże naukowe oraz wyjazdy badawcze i konsultacyjne.

Celem prowadzonego przez NCN programu jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych.

Wsparcie o łącznej wartości ponad 208 tys. zł otrzymają naukowcy z UJ:

• dr Edyta Golińska (Wydział Lekarski UJ CM) "Okołoodbytnicza kolonizacja pałeczkami z rodziny Enterobacteriaceae u matki, a ryzyko zakażenia niemowląt o niskiej masie urodzeniowej" (badania wstępne/pilotażowe) - 49 555 zł;
  • dr Anna Bojarczuk (Wydział Geografii i Geologii UJ) "Związek między chemizmem wód rzecznych a ekosystemem przykorytowym w odpowiedzi na zasolenie w obszarach zurbanizowanych" (badania wstępne/pilotażowe) - 49 984 zł;
  • dr Łukasz Sochacki (Wydział Historyczny UJ) "Galenosfery Mediolanu. Cisza jako praktyka kulturowa" - staż naukowy w Audiovisual Ethnography Lab (Università degli Studi di Milano) - 48 216 zł;
  • dr Katarzyna Talaga-Ćwiertnia (Wydział Lekarski UJ) "Analiza zmian w składzie bakteryjnej mikrobioty jelitowej u szczurów otyłych po przezczaszkowej stymulacji prądem stałym" - badanie pilotażowe z zastosowaniem metody sekwencjonowania nowej generacji - 49 610 zł;
  • dr Anna Kuchta (Wydział Filozoficzny UJ) "Rola International Tracing Service (ITS) w kształtowaniu pamięci zbiorowej o Holokauście" (wyjazd konsultacyjny) - 10 890 zł.

W ramach konkursu NCN Miniatura o środki na trwające do 12 miesięcy badania wstępne bądź pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy albo wyjazd konsultacyjny mogą starać się naukowczynie i naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2011 r., nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i mają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu