Ponad 3 miliony złotych na polsko-szwajcarski projekt badawczy

Prof. Ewa Stępień z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, wspólnie ze szwajcarskim zespołem pod przewodnictwem prof. Kuangyu Shi z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, przeprowadzi wieloaspektowe badania dotyczące obrazowania PET o wysokiej przepustowości z wykorzystaniem sygnałów wielofotonowych na PET o długim osiowym polu widzenia przy użyciu sztucznej inteligencji wspomaganej fizyką.

W środę 26 lipca Narodowe Centrum Nauki opublikowało listę polskich laureatów OPUS 24+LAP, którzy zrealizują dwustronne międzynarodowe projekty badawcze we współpracy z naukowcami ze Szwajcarii. Budżet 5 zwycięskich projektów to niemal 9,2 mln zł.

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) jest szeroko stosowaną metodą obrazowania molekularnego, jednak ze względu na ograniczenia metodologiczne oraz sprzętowe, dotychczas nie wykonywano dodatkowych pomiarów fizjologicznych w praktyce klinicznej. W ostatnim czasie nastąpił rozwój detektorów PET i zwiększenie ich możliwości pomiarowych. Projekt, w którym będzie uczestniczyła prof. Ewa Stępień, skupi się na przypadku obrazowania PET 68Ga-PSMA raka prostaty. Nowotwór ten został dobrze ugruntowany w praktyce klinicznej w celu rozwoju metodologicznego i weryfikacji koncepcji obrazowania pozytonium za pomocą klinicznego skanera PET. Akwizycja, rekonstrukcja i korekcja sygnału obrazowania wielofotonowego na skanerach LAFOV PET zostanie zoptymalizowana w oparciu o symulację Monte-Carlo i pomiary fantomowe. Rozwijane będą 2 metody głębokiego uczenia oparte na fizyce, w tym "transfer domen" i głębokie sieci neuronowe.

Efektem badań będzie m.in. opracowanie protokołu akwizycji obrazowania wielofotonowego na klinicznych skanerach LAFOV PET, stworzenie solidnej i godnej zaufania metody głębokiego uczenia się (AI) opartej na fizyce w celu skutecznej rekonstrukcji i kwantyfikacji obrazowania pozytonium, a także osiągnięcie pierwszego klinicznego obrazowania pozytonium raka gruczołu krokowego. Ponadto uzyskana zostanie dogłębna wiedza na temat patofizjologii leżącej u podstaw obrazowania pozytonium in vivo. Warto dodać, że projekt prof. Ewy Stępień otrzymał najwyższe finansowanie w wysokości prawie 3,2 mln zł.

W rozstrzygniętym w maju br. konkursie OPUS 24+LAP/Weave do NCN wpłynęło 1921 wniosków na łączną kwotę niemal 2,7 mld zł. Badacze mogli starać się o finansowanie projektów realizowanych bez udziału partnerów zagranicznych, jak również dwu- lub trójstronnych projektów we współpracy LAP, projektów z udziałem innych partnerów zagranicznych, a także projektów wymagających wykorzystania wielkich, międzynarodowych urządzeń badawczych. Konkurs przeznaczony był dla naukowców na wszystkich etapach kariery.

Procedura LAP to standard oceny wniosków stosowany w europejskich instytucjach finansujących naukę. Ma ona ułatwić międzynarodowym zespołom badawczym ubieganie się o środki na realizację wspólnych projektów oraz usprawnić proces oceny wniosków przez instytucje finansujące badania.

Wnioski OPUS LAP były oceniane razem z pozostałymi wnioskami OPUS, przez te same zespoły ekspertów, jednak dodatkowo oceniano dorobek kierowników zagranicznych zespołów, wykonanie przez nich innych projektów badawczych oraz sprawdzano, czy wkład wszystkich zespołów w realizację projektu jest zrównoważony i komplementarny.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association