Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowiec z MCB UJ zrealizuje międzynarodowy projekt badawczy

Naukowiec z MCB UJ zrealizuje międzynarodowy projekt badawczy

Dr Tomasz Kościółek z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z partnerami z Uniwersytetu w Bazylei przeprowadzi badania nad ludzkim mikrobiomem jelitowym. Jego projekt otrzymał finansowanie w konkursie Weave-UNISONO. Na realizację czteroletniego projektu zespół z MCB otrzymał niemal 2,4 mln zł.

Narodowe Centrum Nauki opublikowało drugą listę rankingową projektów wyłonionych w tegorocznej edycji konkursu Weave-UNISONO. Projekty badawcze zostały zakwalifikowane do finansowania dzięki współpracy NCN ze szwajcarską agencją Swiss National Science Foundation.

Naukowcy na całym świecie od lat zajmują się zbadaniem różnorodności organizmów zamieszkujących jelita w czasie i przestrzeni oraz tego, w jaki sposób różnice w ich populacjach odnoszą się do ludzkiego zdrowia i zachowania. Do tej pory odkryto 600 milionów genów kodujących białka oraz prawie 5000 gatunków prokariotycznych, jednak naukowcy nadal nie znają funkcji około połowy z odkrytych genów. Zespół dr. Tomasza Kościółka we współpracy z partnerami z Uniwersytetu w Bazylei pod kierownictwem prof. Torstena Schwede podejmie próbę ich przebadania oraz identyfikacji ich roli i funkcji w organizmie człowieka, wykorzystując głębokie uczenie się i modelowanie ewolucyjne na dużą skalę. W projekcie stworzą atlas struktur białkowych ludzkiego jelita z adnotacjami funkcji i mapę wszechświata białek, aby pomóc badaczom poruszać się po tej ogromnej przestrzeni.

Dr Tomasz Kościółek jest kierownikiem Grupy Genomiki Strukturalnej i Funkcjonalnej w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. W 2016 roku uzyskał stopień doktora w University College London a w latach 2016-2019 odbywał staż podoktorski w grupie Roba Knighta (University of California San Diego, USA). Podczas stażu rozwijał metody bioinformatyczne wspomagające analizy danych mikrobiomowych. Obecnie, głównym obszarem badań jego grupy badawczej jest ludzki mikrobiom jelitowy i rozwój metod bioinformatycznych pozwalających opisywać funkcje biologiczne pełnione przez mikrobiom oraz jego zmiany w czasie. Celem grupy jest opracowywanie biomarkerów pozwalających na wczesną diagnozę chorób związanych ze zmianami w składzie mikrobiomu (np. choroba Leśniowskiego-Crohna) oraz strategii zmian kompozycji mikrobiomu promujących zdrowie.

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agenccy Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Projekty z drugiej listy rankingowej, wyłonione w tegorocznej edycji konkursu Weave-UNISONO, zostały zakwalifikowane do finansowania po przeprowadzeniu oceny merytorycznej przez szwajcarską agencję Swiss National Science Foundation jako agencję wiodącą w programie Weave, Narodowe Centrum Nauki jako partner w programie Weave zaakceptowało wyniki tej oceny i przyznało finansowanie polskim zespołom.

Pliki do pobrania
pdf
Interpretacja funkcji białek w ludzkim mikrobiomie jelitowym w skali ewolucyjnej - opis projektu
Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron