Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ zacieśnia relacje z Koreą Południową

UJ zacieśnia relacje z Koreą Południową

23 października Collegium Novum UJ odwiedził ambasador Republiki Korei Hoonmin Lim, którego w swoim gabinecie przyjął rektor UJ prof. Jacek Popiel wraz z prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec. W programie wizyty znalazł się również między innymi wykład w języku angielskim w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz zwiedzanie najstarszego uniwersyteckiego budynku - Collegium Maius.

Prof. Dorota Malec podkreśliła, że w ramach programów wymiany studenckiej każdego roku Koreę Południową odwiedza ok. 20-30 studentów krakowskiej uczelni. Jakkolwiek z powodu pandemii COVID-19 podróże te były w minionych latach zdecydowanie mniej częste, od jakiegoś czasu zaobserwować można w tym obszarze tendencję wzrostową. Ponadto w ostatnich 5 latach ogłoszono blisko 300 prac naukowych opracowanych wspólnie przez uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz południowokoreańskich ośrodków akademickich i naukowych (rozprawy te powstały przede wszystkim na gruncie nauk ścisłych i przyrodniczych), co świadczy o znakomitej kondycji relacji łączących obie strony.

Prof. Jacek Popiel odniósł się do podniesionej również przez prorektor ds. współpracy międzynarodowej kwestii studiów koreanistycznych, w ramach których kształcenie rozpoczęte na Uniwersytecie Jagiellońskim kontynuować można w Republice Korei. Ich uruchomienie otworzyło nowy – i obfitujący w liczne obopólne korzyści – rozdział w historii stosunków Uniwersytetu Jagiellońskiego i południowokoreańskich ośrodków akademickich. Rektor UJ zauważył też, że uniwersyteccy poloniści stymulują rozwój polsko-koreańskiego transferu kulturowego, a ich wysiłki mają nie tylko dodatni wpływ na kulturę obu krajów, lecz wywołują także pozytywne skutki gospodarcze.

Ambasador Hoonmin Lim zapewnił, że kierowana przez niego placówka zdecydowana jest wspierać wszelkie inicjatywy sprzyjające zacieśnianiu współpracy naukowej między Koreą a Polską, również w sferze działania na rzecz rozwoju dwustronnych programów wymiany studenckiej czy akademickiej. Dodał także, że z powodu przedsięwzięć, które będą w przyszłości realizowane przez rządy obu krajów (np. w obszarze energetyki), jak również przez wzgląd na konieczność odbudowy Ukrainy, strona koreańska będzie wkrótce poszukiwała w Europie wielu wysoko wykwalifikowanych i wszechstronnie wykształconych specjalistów. Otwiera to przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Ambasadą Republiki Korei w RP nowe perspektywy współpracy.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron