Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta ambasadora Francji w Uniwersytecie Jagiellońskim

Wizyta ambasadora Francji w Uniwersytecie Jagiellońskim

24 października Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Étienne de Montaigne de Poncins. Spotkanie, w którym wzięli udział rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, odbyło się w gabinecie rektora w Collegium Novum.



W spotkaniu uczestniczyli również konsul generalny Francji w Krakowie Cédric Peltier, radca ds. kultury ambasady francuskiej Audelin Chappuis oraz Pauline Rouchouze z Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie, a także dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UJ prof. Wacław Rapak.

Jak podkreśliła prof. Dorota Malec, Uniwersytet Jagielloński utrzymuje od wielu lat znakomite relacje z francuskimi ośrodkami naukowymi i akademickimi, współpracując z nimi zarówno na podstawie kilkudziesięciu porozumień zawartych na szczeblu wydziałowym i ogólnouczelnianym, jak i w ramach międzynarodowych zrzeszeń, takich jak np.: Grupa Coimbra, sieć The Guild of European Research-Intensive Universities, Sieć Utrechcka czy alians Una Europa (w jego skład wchodzi m.in. Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne). Bardzo dobry stan stosunków łączących Uniwersytet Jagielloński ze stroną francuską jest przede wszystkim zasługą działalności trzech uniwersyteckich jednostek: Instytutu Filologii Romańskiej, Szkoły Prawa Francuskiego, a także Wydziału Chemii UJ, którego uczeni od dawna aktywnie współpracują z badaczami z Francji. Owocem tych związków są częstokroć wspólne publikacje.

Nawiązując do uroczystości ogłoszenia listy książek nominowanych do Nagrody Goncourtów, organizowanej w Uniwersytecie Jagiellońskim 25 października z okazji 25. rocznicy Polskiego Wyboru Goncourtów, prof. Jacek Popiel zapewnił, że to przedsięwzięcie jest dla społeczności akademickiej UJ źródłem olbrzymiej dumy. Ponadto w szerszym, pozauniwersyteckim ujęciu pozostaje ważnym narzędziem promocji czytelnictwa, umożliwiającym popularyzację literatury i kultury francuskiej w Polsce i poza jej granicami.

Ambasador Étienne de Montaigne de Poncins opowiedział następnie krótko o doświadczeniach, które zdobywał w latach 2019–2023 w Ukrainie. Skoncentrował się przy tym zwłaszcza na wydarzeniach, do których doszło po 24 lutego 2022 r., w związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej. W tym kontekście wyraził się z uznaniem o postawie polskich obywateli, którzy już od pierwszych dni udzielali wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Ambasador wskazał także, że tradycja polsko-francuskiej współpracy naukowej i akademickiej jest mu dobrze znana, a następnie zapewnił, że w nadchodzących latach zamierza podejmować wysiłki na rzecz jej intensyfikacji.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron