Rektor UJ spotkał się z przedstawicielką Tajwanu w Polsce

5 marca Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja z Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce, w której skład weszły szefowa Biura Sharon S. N. Wu wraz ze współpracownicami – Corinną Hu i Małgorzatą Bartczak. W Collegium Novum UJ spotkali się z nimi rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.

Prof. Dorota Malec nakreśliła obraz relacji łączących Uniwersytet Jagielloński z uczelniami tajwańskimi: krakowska uczelnia zawarła dotąd 9 porozumień o współpracy i dała wykształcenie 20 studentom z Tajwanu, zatrudnia ponadto 5 pracowników z obywatelstwem tajwańskim. Zaznaczyła również, że jednostką prowadzącą zaawansowaną działalność naukową i dydaktyczną w zakresie studiów nad Tajwanem są Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz istniejące przy tej jednostce Centrum Studiów nad Tajwanem.

Sharon S. N. Wu wyraziła się z satysfakcją o relacjach łączących Uniwersytet Jagielloński z tajwańskimi ośrodkami akademickimi, opowiadając w tym kontekście o programach wymiany studentów, doktorantów i pracowników naukowych, które mogą sprawić, że relacje te umocnią się jeszcze i pogłębią. Działania intensyfikujące współpracę UJ i uczelnie z Tajwanu warto bowiem podejmować właśnie teraz, po pandemii COVID-19 – wpisują się one zresztą w rosnące zainteresowanie Tajwanu regionem Europy Środkowo-Wschodniej.

Prof. Jacek Popiel ocenił, że największy wkład w rozwój relacji łączących Uniwersytet Jagielloński z tajwańskimi ośrodkami akademickimi wnoszą Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydział Filologiczny, niemniej jednak można rozwijać je również w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych czy medycznych, reprezentowanych przez wiele innych jednostek Uczelni. Oznacza to, że wizyty tajwańskich studentów podejmować mogą z powodzeniem w zasadzie wszystkie uniwersyteckie wydziały.

Zdjęcie: Anna Wojnar

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja