Wydział Prawa i Administracji UJ nie ma sobie równych

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) ponownie zwyciężył w rankingu wydziałów prawa przygotowanym przez dziennik "Rzeczpospolita". Autorzy zestawienia oceniali jednostki prowadzące studia prawnicze w trzech kategoriach: jakość kształcenia, potencjał naukowy i współpraca z zagranicą.

Jak informuje "Rzeczpospolita", Wydziałowi Prawa i Administracji UJ, ubiegłorocznemu zwycięzcy, pierwsze miejsce zapewniły przede wszystkim świetne wyniki jego absolwentów w testach na aplikacje prawnicze, a także umiędzynarodowieniem studiów. Drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Białostockiemu, a trzecie Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Szczegółowe wyniki 4. edycji rankingu wydziałów prawa publikujemy poniżej.

- Studenci szukają swoich ścieżek, a pobyt za granicą czy kontakt z naukowcami z innych krajów to świetna okazją do podjęcia decyzji o specjalizacji. To przekłada się na późniejszą drogę zawodową absolwentów. Coraz częściej zdarzają się przypadki podchodzenia przez absolwentów UJ np. do amerykańskich egzaminów adwokackich - powiedział podczas gali rozdania dyplomów prof. Jerzy Pisuliński, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej WPiA UJ.

Autorzy zestawienia oceniali jednostki prowadzące studia prawnicze w trzech kategoriach: jakość kształcenia (zdawalność na aplikacje, dostępność kadry naukowej, praktyka zawodowa, ocena PKA), potencjał naukowy (ocena parametryczna, rozwój kadry, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, konkurencyjność) oraz współpraca z zagranicą (mobilność kadry i studentów, wielojęzyczność, publikacje w języku obcym, szkoły prawa obcego). Każdej z nich przyporządkowano określoną liczbę punktów. Odpowiednio 14, 17 i 14. Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 45 punktów. Zwycięski Wydział Prawa i Administracji UJ uzyskał 32,5, czyli 72 proc. z możliwych.

Wyniki rankingu. (Źródło: Rzeczpospolita)

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego