UJ najlepszą polską uczelnią w rankingu CWUR

Uniwersytet Jagielloński jest najwyżej notowaną uczelnią z Polski w światowym rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). W zestawieniu ujęto 1000 szkół wyższych z 59 krajów, w tym dziewięć polskich. Zwyciężył, podobnie jak przed rokiem, Uniwersytet Harvarda.

Ranking CWUR ocenia jakość kształcenia studentów w oparciu o losy jego absolwentów, czyli ich sukcesów i tego, jak radzą sobie na rynku pracy. Przy tworzeniu zestawienia brany jest także prestiż kadry naukowej - jej osiągnięcia, publikacje w światowych czasopismach oraz cytowalność. Liczony jest również indeks Hirscha całej uczelni oraz zgłoszone patenty międzynarodowe.

Zestawienie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej "20" jest aż 15. Miejsca na podium zajęły Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda i Instytut Technologiczny w Massachusetts. W czołówce znalazły się trzy szkoły wyższe z Europy. Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Oksfordzki oraz Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu zajęły odpowiednio 4., 5. i 20. miejsce.

W rankingu sklasyfikowano 9 polskich uczelni. Najwyżej, bo na 451. miejscu, uplasował się Uniwersytet Jagielloński, co w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia stanowi awans o 28 pozycji. Drugi jest Uniwersytet Warszawski (462. miejsce, spadek o 43 pozycje), a trzecia Politechnika Warszawska (646. miejsce, awans o 42 pozycje). W rankingu znalazły się jeszcze Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie (782.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (890), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (911.), Uniwersytet Wrocławski (921.), Politechnika Wrocławska (944.) i Uniwersytet Śląski (964.).

Pełne wyniki rankingu The Center for World University Rankings dostępne są na stronie cwur.org.

Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych

Studenci WMiI UJ triumfatorami konkursu im. Józefa Marcinkiewicza