Konferencja International Society for Forensic Genetics 2015

W dniach 31.08-05.09 2015 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim gościli genetycy sądowi z całego świata.

Międzynarodowe towarzystwo naukowe „International Society for Forensic Genetics" (isfg.org) od roku 1968 zajmuje się promowaniem wiedzy na temat markerów genetycznych stosowanych w genetyce sądowej. ISFG jest obecnie najważniejszą organizacją zrzeszającą ponad 1100 genetyków sądowych z całego świata i wydająca własne czasopismo naukowe – Forensic Science International: Genetics. Poprzez wdrażanie nowoczesnych technik i rozwiązań opracowanych w naukach biomedycznych, zwłaszcza zmienności DNA, genetyka sądowa dostarcza dowodów, które w wielu sprawach przesądzają o winie lub  pomagają oczyścić z zarzutów. 26. z kolei spotkanie członków towarzystwa zorganizowano w Krakowie dzięki współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Ekspertyz Sądowych. W spotkaniu, które odbyło się w dniach 31.08–5.09. 2015 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczyło 696 naukowców z ponad 60 krajów. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał, w dniu 01.09.2015 r. podczas uroczystego posiedzenia, jej gospodarz, JM Rektor prof. dr hab. Piotr Laidler. Gości powitali również Minister Sprawiedliwości dr Borys Budka, Dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych Pani dr hab. Maria Kała oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego, dr Tomasz Kupiec. Ceremonię otwarcia uświetnił występ Marcina Wyrostka i zespołu Tango Corazon. Wyniki prowadzonych na świecie badań przedstawiono w formie 408 posterów i 63 referatów. Wiele uwagi poświęcono technologii wysoko-przepustowego sekwencjonowania DNA, wykorzystaniu analizy DNA do predykcji cech fizycznych oraz wieku człowieka, a także interpretacji wyników analizy DNA. 26. Kongres zakończył się dużym sukcesem, a za dwa lata członkowie ISFG spotkają się w Seulu.

tekst: dr hab. Wojciech Branicki

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja