Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Światowej sławy chemik doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Światowej sławy chemik doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Yukihiro Ozaki otrzymał w czwartek w auli Collegium Maius tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - Nadanie tej godności jest wyrazem uznania naszego środowiska dla jego fundamentalnego wkładu w rozwój nauki w dziedzinie szeroko pojętej spektroskopii molekularnej. Stanowi także dowód podziwu dla profesora Yukihiro Ozakiego za jego miłość do Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówił w laudacji prof. Marek Wójcik.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak przypomniał szereg zasług japońskiego naukowca, za które Senat UJ uhonorował go najwyższą godnością akademicką. Prof. Yukihiro Ozakiemu przyznano ten zaszczytny tytuł za wybitne osiągnięcia w zakresie spektroskopii molekularnej, pionierskie badania poświęcone rozwojowi nowoczesnych metod spektroskopowych, obejmujących wzmocnione przez powierzchnię rozpraszanie ramanowskie, metody obrazowania przy użyciu promieniowania podczerwonego, chemometrię, analizę spektralną i badania teoretyczne widm wiązań wodorowych oraz możliwości ich wykorzystania w chemii, biologii oraz inżynierii materiałowej. Niezwykle istotna w jego dorobku naukowym jest także wieloletnia współpraca z polskim środowiskiem chemików pracujących w dziedzinie spektroskopii molekularnej i wkład w rozwój tej dziedziny w Uniwersytecie Jagiellońskim poprzez wspólne badania, publikacje, wykłady i staże naukowe.

W laudacji prof. Marek Wójcik z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii Wydziału Chemii scharakteryzował sylwetkę, przebieg kariery i zasługi prof. Yukihiro Ozakiego. Szczegółowo przedstawił, trwającą ponad 30 lat, ożywioną współpracę z zespołami naukowymi na Wydziale Chemii UJ.

- W wyniku wielokrotnych wizyt pracowników naukowych i studentów tych zespołów w Centrum Spektroskopii Molekularnej w Kwansei Gakuin University oraz sześciokrotnych wizyt profesora Ozakiego w Krakowie powstały liczne publikacje naukowe i doktoraty. Profesor wykładał w naszym uniwersytecie, a także współpracował z Uniwersytetem Wrocławskim i Akademią Górniczo-Hutniczą - mówił prof. Marek Wójcik, który na koniec swojego wystąpienia przytoczył sentencję Heraklita z Efezu „Nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby być mądrym”, po czym dodał:

- Starożytni mędrcy mawiali, że „mądrości i wiedzy nie kupuje się na tym samym rynku”. Profesor Yukihiro Ozaki jest człowiekiem o ogromnej wiedzy, a jednocześnie jest człowiekiem mądrym i życzliwym. Zgromadził wokół siebie liczny zespół naukowców i studentów z różnych krajów, których inspiruje i z którymi prowadzi fundamentalne badania naukowe.

Prof. Yukihiro Ozaki w swoim wystąpieniu przyznał, że doktorat honorowy najstarszej uczelni w Polsce, która może się poszczycić tak wielkim dorobkiem w różnych dziedzinach nauki, poczytuje jako ogromny zaszczyt.

- Bardzo się cieszę, że znowu jestem w Krakowie, mieście, które kocham. Czuję się zaszczycony przyznaniem mi tytułu doktora honoris causa tak prestiżowej uczelni jak Uniwersytet Jagielloński. Jestem bardzo wdzięczny rektorowi i innym obecnym tutaj osobom za przyznanie mi tego wielkiego wyróżnienia. Nigdy nie zapomnę tej dzisiejszej, wspaniałej uroczystości - powiedział.

Profesor Yukihiro Ozaki urodził się w Sakai w Osace w 1949 roku. Ukończył studia na uniwersytecie w Osace 1973 roku, a następnie tytuł magistra (1975) i doktora (1978) na tej samej uczelni. Od roku 1993 jest profesorem w Departamencie Chemii w Szkole Nauk i Technologii na Uniwersytecie Kwansei Gakuin. Obecnie jest prorektorem i członkiem rady administracyjnej fundacji tego ośrodka akademickiego.

Profesor jest światowej klasy specjalistą w zakresie spektroskopii molekularnej. Od przeszło 30 lat jest bardzo zaangażowany w rozwój nauki i edukacji w dziedzinie chemii fizycznej i spektroskopii. W 1993 roku był stypendystą Uniwersytetu Princeton w USA. Otrzymał nagrodę Królewskiego Towarzystwa Chemicznego, Towarzystwa Chemicznego Japonii i Towarzystwa Spektroskopii Stosowanej. Jest profesorem honorowym Uniwersytetu Jilin i Instytutu Chemii Stosowanej w Changchung, Chińskiej Akademii Nauk i profesorem wizytującym na Uniwersytecie Pekińskim. Niedawno został zaproszony jako profesor wizytujący Uniwersytetu Leopolda-Franciszka w Innsbrucku w 2018 roku.

Wyjątkowo obszerny jest dorobek publikacji prof. Yukihiro Ozakiego. Opublikował on 771 prac oryginalnych oraz 38 artykułów przeglądowych. Jest także współautorem 18 patentów. Jego publikacje ukazały się w znakomitych czasopismach naukowych, w tym reprezentatywnych dla dziedzin, tj. Journal of Physical Chemistry (95 prac) oraz Analytical Chemistry (23 prace). Jest także współautorem 8 książek dotyczących fundamentalnych zagadnień spektroskopii molekularnej.

Za swoje zasługi naukowe został wielokrotnie wyróżniony prestiżowymi nagrodami i medalami naukowymi: Tomas Hirschfeld Award (1998), EAS Award in Achievement in Near-Infrared Spectroscopy (2001), The Buchi NIR Award (2002), Dasari Lecture Award - MIT (2011), Bomem-Michelson Award (2014), JAPA Analytical Chemistry Society Award (2008) i Japan Analytical Chemical Society Advanced Analytical Technique Award (2011). Profesor Yukihiro Ozaki został także wyróżniony przez Uniwersytet Jagielloński. W 2014 roku otrzymał srebrny medal „Plus ratio quam vis”.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron