Inauguracja 37. roku akademickiego w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

8 października w wypełnionej do ostatniego miejsca sali w Auditorium Maximum UJ odbyła się inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Najstarszych studentów w naszej uczelni powitał rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz kierownik Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (JUTW) Ewa Piłat.

- JUTW ze swoimi 600 słuchaczami to największy tego typu uniwersytet w Małopolsce. Wartym podkreślenia jest też fakt, że uniwersytety dla seniorów, to swoisty polski fenomen - skupiają najwięcej uczestników w przeliczeniu na populację. Istnieje ich w Polsce około 650, czyli 4 razy więcej niż we Francji, kraju, który był pionierem tej formy upowszechniania wiedzy. Obecnie obserwujemy prawdziwy szturm słuchaczy, co zapewne związane jest z obniżeniem wieku emerytalnego w Polsce. Autorski model JUTW wyróżnia bogactwo oferty edukacyjnej: 4 główne kierunki, 23 grupy językowe, 28 grup różnych zajęć dodatkowych i 4 grupy ćwiczeń gimnastycznych - przypominała w swoim wystąpieniu Ewa Piłat.

Kierownik JUTW podkreślała, że entuzjazm uczestniczek i uczestników kursów (85% słuchaczy stanowią kobiety) zderza się niestety z ograniczonymi możliwościami finansowania i kłopotami lokalowymi. Podziękowała jednocześnie władzom UJ za poważne traktowanie tzw. trzeciej misji uniwersytetu oraz dotychczasowe wsparcie, szczególne wyrazy wdzięczności kierując do p.o. kanclerza Moniki Harpuli i zastępcy Kanclerza UJ ds. Collegium Medicum Joanny Nikodemowicz. Wyrazy uznania usłyszało także 103 wykładowców JUTW, wśród których jest aż 49 wolontariuszy.

Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny zatytułowany "Zabytki narodowe i pamiątki niewoli. O roli ochrony zabytków w określaniu tożsamości odrodzonej Polski" wygłosił prof. Piotr Krasny.

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednostką pozawydziałową, której celem jest upowszechnianie kształcenia ustawicznego wśród osób nieaktywnych zawodowo, które ukończyły 60. rok życia i deklarują chęć rozwoju intelektualnego. JUTW kontynuuje tradycje międzyuczelnianego studium powołanego w 1982 roku decyzją Senatów Uniwersytetu Jagiellońskiego i ówczesnej Akademii Medycznej, którego celem było propagowanie wiedzy. Krakowski UTW był jedną z pierwszych jednostek edukacyjnych w kraju z ofertą skierowaną do seniorów. Kształcenie w JUTW swoją formułą w pewnym stopniu przypomina studia podyplomowe. Słuchacze przez dwa semestry na wykładach i seminariach zdobywają wiedzę z określonej dziedziny.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ