Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W <span lang="la">Collegium Maius</span> UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym budynku w latach 1491-1495 studiował najsłynniejszy wychowanek naszej uczelni. Uroczystość stanowiła symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji, które współpracowały przy organizacji małopolskich obchodów jubileuszu – Uniwersytetu Jagiellońskiego, władz Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

- 19 lutego w Toruniu rozpoczął się Światowy Kongres Kopernikański, wspólna inicjatywa trzech polskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Było to najważniejsze wydarzenie obchodzonego obecnie Roku Kopernikańskiego. W jego ramach odbyła się cała seria wystaw, sesji naukowych i dyskusji – przypomniał rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Rektor UJ podkreślał, że odsłonięcie tablicy nie oznacza końca rozmyślań nad rolą Mikołaja Kopernika w dziejach polskiej nauki, ponieważ 12 września w Toruniu trzy uniwersytetu organizujące Światowy Kongres Kopernikański podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich, które będzie służyło dalszemu rozwojowi badań kopernikańskich oraz pogłębianiu i poszerzaniu kontaktów, równiez międzynarodowych, nawiązanych dzięki Kongresowi.

Tablica odsłonięta w Collegium Maius UJ stanowić ma w zamierzeniu fundatorów znak podkreślający obecność Mikołaja Kopernika jako studenta w murach najstarszej polskiej uczelni. Tablica przypomina, że to właśnie tutaj, na wydziale sztuk wyzwolonych, rozpoczęła się jego wspaniała droga naukowa.

- Siła Krakowa to Uniwersytet Jagielloński. Siła Uniwersytetu Jagiellońskiego to jego wychowankowie – wielcy, niepospolici, kosmopolityczni – mówił Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa. Podziękował on również całej społeczności akademickiej za sposób, w jaki Kraków prezentowany był podczas kopernikańskich obchodów jubileuszowych.

- Mamy świadomość, że wypełniliśmy misję – stwierdził rektor prof. Jacek Popiel, który do wspólnego odsłonięcia tablicy zaprosił prorektora UJ ds. rozwoju prof. Jarosława Górniaka, dyrektora Muzeum UJ prof. Krzysztofa Stopkę i jego zastępczynię Joannę Ślagę oraz prof. Aleksandra Skotnickiego.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron