Nagroda Instytutu De Republica dla profesora Andrzeja Nowaka

Nagroda Instytutu De <span lang="la">Republica</span> dla profesora Andrzeja Nowaka

W Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Wśród uhonorowanych znalazł się prof. Andrzej Nowak z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego nagrodzono za całokształt twórczości.

Celem Nagrody Instytutu De Republica jest wspieranie i promocja najzdolniejszych młodych uczonych, prowadzących badania w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, a także docenienie wybitnych polskich naukowców, którzy swoją pracą i całokształtem dorobku naukowego są inspiracją dla młodych pokoleń. Wszyscy wyróżnieni otrzymują statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego polskiego rzeźbiarza dr. hab. Macieja Zychowicza, nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł oraz możliwość wydania własnej publikacji w Wydawnictwie Instytutu De Republica w ciągu 2 lat od przyznania wyróżnienia.

Prof. Andrzej Nowak otrzymał Nagrodę Instytutu de Republica za całokształt twórczości w dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych. Jak podkreślił w uzasadnieniu dr hab. Richard Butterwick-Pawlikowski, "kapituła wybrała najwybitniejszego żyjącego polskiego historyka". Jego zdaniem laureat jest nie tylko badaczem kluczowych zagadnień z dziejów historii politycznej i historii idei, ale również wybitnym popularyzatorem historii, który dociera do szerokiego kręgu czytelników. Dodał, że znawcy podziwiają w pracach prof. Andrzeja Nowaka wybitne rzemiosło historyka, a także dotykanie głębszego poziomu refleksji.

Do słów Butterwicka-Pawlikowskiego nawiązał prof. Andrzej Nowak. Dziękując za nagrodę, przypomniał, że w tym roku przypada 18. rocznica śmierci biskupa Wincentego Kadłubka. - To jest mistrz wszystkich tych, którzy zajmują się historią Polski i Rzeczpospolitą mają w swoim sercu. To on napisał, że Rzeczpospolita jest matką jej obywateli i że ich przemyślnością i dzielnością nie da się pożreć żadnemu samożercy - powiedział.

Prof. Andrzej Nowak jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej UJ. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię myśli politycznej i stosunków politycznych w Europie Wschodniej XIX-XX w., studia porównawcze nad imperiami, pamięć kulturową w Europie Wschodniej oraz geopolitykę. W 1982 ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Od 1983 związany jest z Instytutem Historii PAN w Warszawie (Zakład Historii Europy XIX i XX wieku), w którym przygotowywał rozprawę doktorską. W 2002 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 roku tytuł profesora zwyczajnego. W swoim dorobku naukowym ma ponad 30 książek oraz blisko 200 artykułów i recenzji naukowych. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa