перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Praca licencjacka z UJ wyróżniona w konkursie Złoty Medal Chemii 2023

Paweł Bonarek, student Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał wyróżnienie w konkursie Złoty Medal Chemii 2023. Jury nagrodziło jego pracę licencjacką "Dicyjano-fenylopirydynowe kompleksy Pt(II) i fosfotlenki do generowania luminescencyjnych nanomagnesów opartych na Dy(III)" zrealizowaną pod opieką dr. hab. Szymona Chorążego, prof. UJ.

Konkurs Złoty Medal Chemii - organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firmę DuPont - ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza. W tej edycji zgłoszone zostały 43 prace z 14 ośrodków akademickich w 10 miastach w Polsce. Do finału zakwalifikowało się 15 uczestników. Kryteria, którymi kierowało się jury to wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

Na laureata Złotego Medalu Chemii czekała nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzymał nagrodę 5 tys. złotych, a Brązowego - 2,5 tys. złotych. Oprócz nagród głównych przyznane zostały także 4 wyróżnienia konkursowe o wartości 1 tys. złotych i 3 wyróżnienia specjalne firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.

Wyróżniona praca licencjacka Pawła Bonarka dotyczyła nanomagnesów molekularnych - materiałów, w których trwały moment magnetyczny jest osiągany na poziomie cząsteczkowym. Mogą one zrewolucjonizować możliwości magazynowania danych poprzez wielokrotne zwiększenie gęstości zapisu, a także otworzyć drogę komputerom kwantowym i spintronice. Jedną z najczęściej wykorzystywanych do ich otrzymywania grup związków są kompleksy lantanowców. Dotychczas najlepsze wyniki uzyskiwano dla nienasyconych koordynacyjnie metalocenów oraz układów koordynacyjnych ze słabo związanym rozpuszczalnikiem. W niniejszej pracy autor podjął się zaprojektowania nanomagnesów molekularnych w oparciu o nową strategię, w której wykorzystuje się policyjanometalany. Opiekunem naukowym Pawła Bonarka był dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ.

рекомендовано
Dr Agnieszka Rabiej w komisji poświadczającej znajomość j. polskiego

Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodego matematyka z UJ

Stanowisko Senatu UJ ws. "Kamionki"