Rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Kultury Kanadyjskiej

W środę 18 listopada 2015 roku rozpoczęła się czwarta już edycja Festiwalu Kultury Kanadyjskiej, organizowanego przez studentów Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ przy wsparciu pracowników instytutu.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia organizatorów, w którym przywitali zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele polskich i kanadyjskich uczelni, a także Pamela Isfield, radca ds. politycznych Ambasady Kanady w Warszawie.

Następnie głos zabrał prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki. Zaznaczył, że nie traktuje uczestnictwa w Festiwalu Kultury Kanadyjskiej jako części zwykłych obowiązków prorektora, lecz jako wydarzenie szczególne, gdyż żywi głębokie przekonanie o wartości tego przedsięwzięcia, prężnie rozwijającego się dzięki aktywności i zaangażowaniu studentów. – Z punktu widzenia Europejczyków to, co znajduje się na kontynencie amerykańskim, po drugiej stronie oceanu, stanowi nowe i ciekawe doświadczenie kulturowe – podkreślił.

Kolejną częścią spotkania inauguracyjnego było wystąpienie Pameli Isfield, która wygłosiła prelekcję zatytułowaną „The pride and glory of Canada – Canadian achievements and their place in the world's history".

Podczas tegorocznego Festiwalu organizatorzy pragną  zaangażowanie i znaczenie Kanadyjczyków w świecie, w sferze stosunków międzynarodowych, jak i kulturze oraz nauce.

Studencko-doktorancka konferencja organizowana w ramach IV Festiwalu Kultury Kanadyjskiej w Krakowie skupiać się będzie na problematyce kanadyjskiej od strony globalnej. Gdzie spotykamy Kanadyjczyków w wydarzeniach historii światowej XIX i XX wieku? Czy Państwo Klonowego Liścia jest postrzegane jako poważny gracz we współczesnych stosunkach międzynarodowych? Jakie wynalazki i osiągnięcia naukowe zawdzięczamy Kanadyjczykom? Który z kanadyjskich artystów wniósł niebagatelny wkład w kulturę światową?

Do uczestnictwa oraz nadsyłania referatów zaproszono szerokie grono zainteresowanych: badaczy stosunków międzynarodowych, historyków, politologów, prawników, kulturoznawców, socjologów, filologów oraz innych przedstawicieli nauk humanistycznych, prawniczych i społecznych, pragnących podjąć dyskusję nad znaczeniem obecności kanadyjskiej w świecie na przestrzeni lat.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego