Ks. prof. Michał Heller gościem cyklu "Bliżej Nauki"

Wybitny kosmolog i filozof ks. prof. Michał Heller wygłosił w ubiegły wtorek prelekcję "Filozofia przypadku". Spotkanie, które zgromadziło wielu słuchaczy, w tym prorektora UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna, odbyło się w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W swoim wykładzie ks. prof. Michał Heller filozoficzne rozważania na temat przypadku umieścił w kontekście kosmologicznym. Jak mówił, na samym początku było wielkie pole możliwości. Aby historia Wszechświata zaczęła się dziać, pole możliwości musiało zostać mocno zawężone - od wszystkich możliwości do tego, co miało szanse się urzeczywistnić. A ponieważ zawężenie możliwości nazywa się informacją, pewna informacja musiała zostać zakodowana w strukturze tego, co "było na początku". Informację tę nazywamy warunkami początkowymi.

Ks. prof. Michał Heller w swoim wystąpieniu sporo czasu poświęcił także entropii, funkcji matematycznej oraz przestrzeni prawdopodobieństwa jako zbiorowi wszystkich możliwych przypadków. Przekonywał, że w siatce praw przyrody są "wolne miejsca", które mogą być wypełnione przez przypadki i jest ich dokładnie tyle - ani mniej, ani więcej - ile jest konieczne do tego, by prawa przyrody mogły funkcjonować. Wytłumaczył również, dlaczego ludność boi się przypadku wprowadzającego do świata element irracjonalności. Zdaniem ks. prof. Michała Hellera, jak długo żyjemy w czasie, musimy stawiać czoła przypadkom.

Cykl wykładów popularnonaukowych "Bliżej Nauki" jest skierowanych do wszystkich osób zafascynowanych wiedzą. Spotkanie odbywają się na Wydziale FAIS UJ przy ul. prof. S. Łojasiewicza 11 dwa razy w miesiącu, we wtorki o godzinie 18.00. Uczestnictwo w prelekcjach jest bezpłatne. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja dla grup zorganizowanych liczących powyżej 10 osób. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej blizejnauki.fais.uj.edu.pl.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego