Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dylematy uniwersytetu w XXI w.

Dylematy uniwersytetu w XXI w.

Jak tradycyjna instytucja uniwersytetu mierzy się z wyzwaniami współczesności? Kompleksowej odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Wielokulturowe Dylematy Universitas", której pierwsza, krakowska część odbyła się 19 listopada w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie było częścią cyklu organizowanych przez Instytut Spraw Publicznych UJ konferencji poświęconych teorii i praktyce zarządzania publicznego oraz rozwoju i funkcjonowania szeroko rozumianej sfery społecznej i publicznej. Tym razem dyskutowano o tożsamości i możliwych kierunkach ewolucji instytucji uniwersytetu w XXI wielu.

Jak zwróciła uwagę wicedyrektor Instytutu Spraw Publicznych UJ prof. Barbara Kożuch, uczeni rozmawiali o sprawach „domowych", dotyczących ich w najbardziej bezpośredni sposób: - Doświadczonym naukowcom trudno jest odgraniczyć życie prywatne od życia zawodowego - zauważyła - naukowcem jest się całą dobę. W rozważaniach uczestników konferencji można było, zdaniem prof. Kożuch, wyróżnić dwa zasadnicze nurty: pierwszy z nich to spojrzenie z perspektywy uniwersytetu – instytucji z blisko tysiącletnią tradycją, która w kulturze euro-atlantyckiej stanowi pewne constans. Drugi zaś to możliwość odpowiadania uniwersytetu na współczesne wyzwania, w których mieszczą się zarówno aktualne zapotrzebowania społeczne jak i procesy mogące prowadzić do erozji uniwersytetu.

W ramach tych nurtów, poruszane były zagadnienia dotyczące kilku istotnych wymiarów działalności uniwersytetu, w tym jego roli jako miejsca dzielenia się wiedzą. innowacyjności na styku uniwersytet-gospodarka, uniwersytetu jako instytucji zaufania publicznego, a także systemów zapewnienia jakości na uczelniach wyższych oraz stopnia, w którym sprzyjają one osiąganiu lepszych rezultatów.

Jak podkreśliła prof. Kożuch, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ jako jedyny w Polsce uprawniony jest do nadawania stopni w naukach o zarządzaniu uprawianych nie tylko na gruncie nauk ekonomicznych, ale również humanistycznych. Znalazło to odzwierciedlenie w trakcie konferencji, której uczestnicy stawiali w centrum uwagi człowieka, choć nie zabrakło również - tradycyjnego już - ujęcia sytuującego uniwersytet jako element współczesnej gospodarki opartej na wiedzy.

Tematykę roli i kondycji uniwersytetu we współczesnym świecie podejmował wcześniej, od nieco innej strony, Kongres Kultury Akademickiej, odbywający się w ramach Jubileuszu 650-lecia UJ. Uczestniczyli w nim m.in. prof. Adam Rotfeld oraz prof. Björn Wittrock. Przeprowadzone z nimi rozmowy dostępne są w poniższych linkach:

Leczenie wymaga diagnozy

Nauka nie może ulegać modom

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron