Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Międzynarodowi eksperci debatowali o źródłach i rozwoju idei ŚDM

Międzynarodowi eksperci debatowali o źródłach i rozwoju idei ŚDM

W auli Collegium Novum zakończyła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja „Światowe Dni Młodzieży. Źródła i rozwój idei". Wzięli w niej udział naukowcy, duchowni, a także organizatorzy dotychczasowych Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), którzy są zarazem odpowiedzialni za lipcowe ŚDM w Krakowie. Wydarzenie jednocześnie stanowiło jeden z etapów intelektualnego i duchowego przygotowania do spotkania młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem.

Uczestników konferencji powitał prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak podkreślił, idea tego wydarzenia, ze zrozumiałych względów, zyskała tak szerokie zrozumienie i poparcie. Zdaniem rektora UJ krakowskie Światowe Dni Młodzieży mają bardzo istotne przesłanie, jakim jest błogosławieństwo miłosierdzia.

- Czym jest miłosierdzie w XXI wieku? Cóż ono oznacza w czasach, gdy za naszą wschodnią granicą lub na południu Starego Kontynentu jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń. Jak rozumieć miłosierdzie po zamach terrorystycznych w Brukseli, w których zginęli niewinni i przypadkowi ludzie. Jak sprawić, by było ono zrozumiałe dla młodych. Jestem głęboko przekonany, że ta konferencja pokaże nam nie tylko genezę spotkań młodzieży z Ojcem Świętym, nauką, religią, ale też przybliży zrozumienie słowa miłosierdzie - powiedział prof. Wojciech Nowak.

Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce przyznał, posługując się terminologią piłkarską, że lipcowe Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się na własnym boisku nie tylko ze względu na to, że Kraków wystąpi w roli gospodarza, ale przede wszystkim na fakt, że idea tego wydarzenia wyszła od wybitnego krakowianina, jakim był św. Jan Paweł II. Abp C. Migliore podziękował też organizatorom tegorocznych ŚDM za niestrudzone oddanie w przygotowaniach tego wydarzenia.

- Światowe Dni Młodzieży to wezwanie Boga, by wyruszyć w drogę i stać się pielgrzymem. Pielgrzymowanie jest częścią ludzkiej biedy, poszukiwaniem czegoś, co człowiek zagubił albo czego jeszcze nie odnalazł. Młodzi ludzie wyruszą w drogę z jasno określoną motywacją. Mają dać świadectwo wierze, znaleźć duchowe pocieszenie w licznym gronie współwyznawców, ale również znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania duchowe i egzystencjalne - mówił nuncjusz apostolski w Polsce.

Pomysłodawcą konferencji był dr Krzysztof Strzałka z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (WSMiP UJ). Inicjatywę, która zrodziła się ponad roku temu, poparli dziekan WSMiP UJ prof. Bogdan Szlachta i prodziekan ds. finansowych dr hab. Andrzej Porębski, uczestnik kilku wcześniejszych spotkań młodzieży z Ojcem Świętym. Inspiracją przedsięwzięcia była symbolika i znaczenie miejsca, jakie na kolejne ŚDM wybrał papież Franciszek. Jego decyzja została potraktowana jako swego rodzaju powrót idei do Polski [pierwszy raz ŚDM odbyły się w naszym kraju w Częstochowie w 1991 roku - przyp. red.], a w szczególności do Krakowa - miasta św. Jana Pawła II.

W piątkowych i sobotnich obradach uczestniczyli goście z Francji, Niemiec, Włoch, Australii, Stanów Zjednoczonych, krajów Ameryki Południowej i Polski. Pierwszy dzień konferencji składał się z trzech sesji poświęconych przede wszystkim prezentacji rozwoju idei ŚDM. Swoimi doświadczeniami z organizowania poprzednich edycji spotkań młodzieży podzielili się m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko, prof. Yago de la Cierva Alvarez de Sotomayor, dr Mummo Muolo oraz dr Kishore Jaybalan. Głos zabrał także koordynator generalny ŚDM w Krakowie bp Damian Muskus. Ostatnim punktem programu była msza św. w bazylice Mariackiej, którą koncelebrować będzie m.in. abp Celestino Migliore.

Drugi dzień konferencji odbył się pod hasłem ŚDM jako przedmiot refleksji naukowej. Naukowcy z polskich uczelni analizowali doświadczenia dotychczasowych edycji ŚDM, przedstawiili znaczenie św. Jana Pawła II w formowaniu młodzieży oraz zastanowili się nad fenomenem ŚDM jako swoistego festiwalu religijnego. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Antoni Jackowski, dr hab. Elżbieta Bilska-Wodecka i dr hab. Izabela Sołjan z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przygotowali referat Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w świetle doświadczeń na świecie.

Organizatorami przedsięwzięcia był Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jana Pawła II, przy wsparciu Archidiecezji Krakowskiej. Projekt współfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 w Krakowie. Weźmie w nich udział papież Franciszek, a według szacunków do miasta przybędzie nawet 2,5 mln pielgrzymów z całego świata.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron