Poznaliśmy laureatów 20. Konkursu Wiedzy o UJ

Prof. Wojciech Nowak, rektor UJ i prof. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki wręczyli w piątek 8 kwietnia indeksy laureatom jubileuszowej edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Uroczystą galę, która odbyła się w auli Collegium Novum, zorganizowała Fundacja dla UJ.

Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży historii krakowskiej Almae Matris oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Intencją organizatorów jest również stworzenie uczniom z małych miejscowości, jak i spoza granic Polski, możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Główną nagrodą w konkursie są indeksy najstarszej polskiej uczelni.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o UJ został Szymon Sproski, który w październiku rozpocznie naukę na kierunku informatyka na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Drugie miejsce przypadło Weronice Myszce (prawo własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji) oraz Ewie Tarnowskiej (prawo na Wydziale Prawa i Administracji), czwarte Zuzannie Lubieńskiej (neofilologia, filologia szwedzka na Wydziale Filologicznym). Łącznie przyznano 131 indeksów.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego pierwsza edycja, pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna, była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją, a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ. W kolejnych latach jego zasięg rozszerzał się. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom, od jednego w 1996 roku, po 135 w ubiegłorocznej edycji.

Indeksy przyznają niemal wszystkie wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego: Wydział Prawa i Administracji, Wydział Filozoficzny, Wydział Historyczny, Wydział Filologiczny, Wydział Polonistyki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Chemii, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Wydział Lekarski, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, a także Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Lista laureatów 20. Konkursu Wiedzy o UJ jest dostępna na stronie internetowej fundacja.uj.pl.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego