Prof. Nina Półtorak sędzią Sądu Unii Europejskiej

Dr hab. Nina Półtorak, prof. UJ została powołana na stanowisko sędziego Sądu Unii Europejskiej będącego częścią Trybunału Sprawiedliwości UE. Nominowana jest zastępcą kierownika w Katedrze Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. Nina Półtorak, prof. UJ była radcą prawnym. Jest sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie delegowanym do orzekania w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, naczelnikiem Wydziału Prawa Europejskiego Biura Orzecznictwa NSA oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego "Europejskiego Przeglądu Sądowego". Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa ustrojowego Unii Europejskiej i relacji pomiędzy prawem UE a prawem polskim.

Sąd Unii Europejskiej został powołany, by wspierać Trybunał Sprawiedliwości i zapewnić obywatelom lepszą ochronę prawną. Od wejścia w życia Traktatu Lizbońskiego stanowi organ sądowy Trybunału Sprawiedliwości UE. Wcześniej nosił nazwę Sądu Pierwszej Instancji. Sąd orzeka w izbach złożonych z pięciu lub trzech sędziów, a w niektórych przypadkach w składzie jednego sędziego. Może on również orzekać w składzie wielkiej izby albo w pełnym składzie, o ile uzasadnia to stopień zawiłości prawnej lub waga sprawy.

Sąd rozpatruje m.in. skargi osób fizycznych lub prawnych przeciwko unijnym instytucjom, a także skargi wniesione przez kraje członkowskie przeciwko Komisji Europejskiej. Skargi mogą dotyczyć też odszkodowań za szkody wyrządzone przez instytucje Unii Europejskiej lub jej pracowników.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego