Ponad 39 mln zł dla naukowców od Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki (NCN) już po raz 10. rozstrzygnęło konkursy Opus, Preludium i Sonata. 73 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzących badania podstawowe, przyznano łącznie 39 168 404 zł. Najwyższe finansowanie zdobył projekt "Właściwości skrzepu fibrynowego w ostrej zatorowości płucnej", którego kierownikiem jest prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego UJ CM.

Badania podstawowe są esencją nauki. Bez prac eksperymentalnych lub teoretycznych niemożliwe byłoby zdobycie nowej wiedzy o podstawach zjawisk, która pozawala na rozwój ludzkości. Właśnie rozstrzygnięto 10. edycję największych i najpopularniejszych konkursów NCN, dzięki którym możliwe jest wspieranie naukowców w ich pracach badawczych. Łącznie polscy naukowcy złożyli do Narodowego Centrum Nauki 3710 wniosków, z czego finansowanie otrzyma 827 projektów. 73 z nich zostanie zrealizowanych w Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Cieszymy się, że od kilku ostatnich edycji konkursowych wskaźnik sukcesu stopniowo wzrasta. W dziesiątej edycji naszych sztandarowych konkursów wyniósł aż 24%. Dzięki zwiększonemu budżetowi możemy jeszcze mocniej wspierać badania podstawowe, finansując więcej wartościowych projektów naukowych - podkreśla prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

W konkursie Opus 10 startować mógł każdy badacz, niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Konkurs ten niezmiennie cieszy się największą popularnością w ofercie NCN. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 46 uniwersyteckich projektów, a jego laureaci otrzymają ponad 31 mln zł. Najwięcej, bo prawie 1,7 mln złotych, przyznano prof. Anetcie Undas z Wydziału Lekarskiego UJ CM, której zespół badawczy zrealizuje projekt Właściwości skrzepu fibrynowego w ostrej zatorowości płucnej.

Osobom rozpoczynającym karierę naukową, które nie posiadają stopnia naukowego doktora dedykowane jest Preludium. W 10. edycji tego konkursu 9 badaczom z UJ przyznano finansowanie w wysokości ponad 850 tys. zł.

Sonata 10 to konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Jego celem jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W tym konkursie do finansowania wybrano 18 uniwersyteckich projektów na kwotę ponad 6 mln zł.

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach Opus 10, Preludium 10 i Sonata 10 dostępne są na stronie internetowej ncn.gov.pl. Poniżej publikujemy laureatów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Narodowe Centrum Nauki to agencja wykonawcza powołana w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 r. Wspiera badania podstawowe, czyli prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie.

Laureaci konkursów Opus 10, Preludium 10 i Sonata 10 z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ