Utworzenie nowej europejskiej sieci uniwersytetów

1 czerwca 2016 r. w Brukseli powstała nowa uniwersytecka sieć współpracy pod nazwą Guild of European Research-Intensive Universities, którą tworzą czołowe europejskie uczelnie.

Nowo powołana sieć skupia wiodące naukowe i badawcze ośrodki uniwersyteckie. Jej działania skoncentrowane są na optymalnym wykorzystaniu potencjału członków w zakresie badań naukowych, promocji wysokich standardów dydaktycznych, kształtowania europejskiej polityki na rzecz współpracy badawczej, a także wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań mogących sprostać trudnym wyzwaniom naukowym i społecznym.

W Brukseli spotkali się przedstawiciele: Uniwersytetu Bolońskiego, Uniwersytetu w Glasgow, Uniwersytetu w Getyndze, Uniwersytetu w Groningen, Uniwersytetu w Oslo, Uniwersytetu w Tybindze, Uniwersytetu w Warwick, Uniwersytetu w Uppsali, a także Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był reprezentowany przez profesora Stanisława Kistryna, prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych. Pozostali członkowie Guild of European Research-Intensive Universities zostaną ogłoszeni na oficjalnym posiedzeniu inaugurującym działalność sieci, które odbędzie się 21 listopada 2016 r.

Rektor Uniwersytetu w Oslo, a zarazem przewodniczący Rady The Guild of European Research-Intensive Universities prof. Ole Petter Ottersen zwrócił uwagę, że sieć ta stanowi cenne i inspirujące zaplecze wiedzy dla europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego. Ponadto zaznaczył, że sieć prezentuje innowacyjne podejście w zakresie budowania potencjału naukowego w Europie. „Cieszy nas perspektywa bliższej współpracy z Komisją Europejską, parlamentarzystami, przedstawicielami władz i innymi osobami, które będą stały na straży wypracowania znakomitych, strategicznych i praktycznych rozwiązań, których beneficjentami będą członkowie całej europejskiej wspólnoty".

Na czele organizacji stanęli: przewodniczący prof. Ole Petter Ottersen (Uniwersytet w Oslo), wiceprzewodniczący prof. Anton Muscatelli (Uniwersytet w Glasgow), skarbnik prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) oraz sekretarz generalny prof. Jan Palmowski (Uniwersytet w Warwick).

The Guild - wizja i idea (w języku angielskim)
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego