Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Dariusz Kosiński nagrodzony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Profesor Dariusz Kosiński nagrodzony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHMK) po raz 6. przyznało Medale św. Krzysztofa. Placówka honoruje i wyróżnia nimi osoby, instytucje i firmy, które wspierają ją finansowo i organizacyjnie, służą doradztwem merytorycznym, by przekazywać naszym następcom niepowtarzalne dziedzictwo Krakowa. W tym roku wśród wyróżnionych jest prof. Dariusz Kosiński z UJ. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 2 czerwca w sali Fontany Pałacu Krzysztofory.

W kategorii wsparcie merytoryczne Medal św. Krzysztofa przyznano prof. Dariuszowi Kosińskiemu z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczowi polskiej tradycji teatralnej i performatywnej współczesnych przedstawień i dramatów społecznych, w uznaniu zasług w wieloletnim wspieraniu naukowym realizacji szeregu projektów muzealnych - wystaw i wydawnictw poświęconych teatrowi krakowskiemu, za udział w pracach Rady Programowej nowego Muzeum Teatralnego, a także za udział w sesjach i debatach naukowych organizowanych przez MHMK.

W pozostałych dwóch kategoriach wsparcie finansowe oraz kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów narodzono odpowiednio Kompanię Kuflową - Jarczyński, Bartczak S.C. i Towarzystwo Strzeleckie "Bractwo Kurkowe" w Krakowie.

Medal św. Krzysztofa przyznawany jest od 6 lat. W każdej z poprzednich edycji jego laureatami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Andrzej Chwalba (2011), prof. Czesław Robotycki (2012), prof. Krzysztof Zamorski (2013), prof. Aleksander Skotnicki (2014), a w ubiegłym roku profesorowie Franciszek Ziejka i Jerzy Wyrozumski. Autorem medalu jest prof. Karol Badyna, artysta i rzeźbiarz z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Dariusz Kosiński jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki UJ. Zajmował się historią i teorią sztuki aktorskiej XIX wieku. W latach 2005-2008 kierował projektem badawczym Polskie piśmiennictwo teatralne XIX wieku, którego efektem jest między innymi redagowana przez niego seria o tej samej nazwie. Przez kilka lat zajmował się badaniami nad swoistością polskiej tradycji teatralnej i performatywnej, czego efektem są książki Polski teatr przemiany oraz autorska synteza dziejów przedstawień Teatra polskie. Historie Obecnie rozwija te badania w kierunku analiz współczesnych przedstawień i dramatów społecznych. Odrębny przedmiot jego badań zajmuje twórczość i idee Jerzego Grotowskiego. Jest autorem popularnej biografii artysty Grotowski. Przewodnik, a niedawno wydał monografię poświęconą trzem z jego przedstawień z początku lat 60. Grotowski. Profanacje. Niebawem w Wydawnictwie UJ ukaże się jego najnowsza książka Performatyka. W(y)prowadzenia.

W latach 2010-2013 był dyrektorem programowym Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. Należał do zespołu redakcyjnego Tekstów zebranych Jerzego Grotowskiego. Zajmuje się także interpretacją dramatu. Wspólnie z Ireneuszem Guszpitem przygotował edycje pism teatralnych Juliusza Osterwy. Od ponad roku pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jest także wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych oraz przewodniczącym Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Dzieł Polskiej Literatury Dawnej "Klasyka Żywa".

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron