Rektorski Dzień Dziecka

4 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim dzieci świętowały Rektorski Dzień Dziecka. Ubrana w togę prof. Maria Jolanta Flis, porektor ds. rozwoju osobiście oprowadzała najmłodszych, odkrywając przed nimi miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających, jak gabinet rektora, aulę Collegium Novum UJ oraz salę Senacką.

W wydarzeniu wzięły udział trzy grupy dzieci z Uniwersytetu Dzieci oraz jedna z placówek opiekuńczo-wychowawczych z ulicy Zyblikiewicza w Krakowie.

W następnym punkcie wycieczki dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich udała się do Collegium Maius, a druga do Collegium Medicum.

Collegium Maius

Wizyta dzieci rozpoczęła się na dziedzińcu najstarszego budynku Uniwersytetu - Collegium Maius, gdzie dzieci poznały najważniejsze fakty na temat historii gmachu. Następnie odbyło się „Malowanie światłem" polegające na fotografowaniu obrazów malowanych w powietrzu przy pomocy latarek. Dzieci miały również okazję stworzyć nietypową orkiestrę grającą na plastikowych rurkach. Zagrali między innymi „Wlazł kotek na płotek" i „Odę do radości". Na koniec dzieci ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia na dziedzińcu, formując napis „UJ".

Collegium Medium

W programie Rektorskiego Dnia Dziecka na UJ znalazły się także warsztaty w Collegium Nowodworskiego (Collegium Medicum), na dziedzińcu którego dzieci mogły zobaczyć wnętrze karetki pogotowania, doświadczyć badania serca oraz nauczyć się osłuchiwać za pomocą stetoskopu.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

Uroczystość Dnia Dziecka odbyła się także 1 czerwca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Pacjenci szpitala dostali prezenty, które w imieniu władz Uczelni wręczyła prof. Beata Tobiasz-Adamczyk, Pełnomocnik Rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w CM. Prezenty zostały ufundowane przez Dział Promocji i Informacji UJ. Obdarowane dzieci otrzymały gry, kolorowanki i kredki z logo UJ.

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy