Sławomir Tadeja laureatem międzynarodowego konkursu "Seeds for the Future"

Doktorant Sławomir Tadeja z Wydziału Fizyki, Astronomii I Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego został jednym z 12 laureatów międzynarodowego konkursu "Seeds for the Future" firmy Huawei. W nagrodę weźmie udział w warsztatach technologicznych w Chinach. Celem konkursu jest popularyzacja technologii informacyjno-komunikacyjnej, rozwój młodych talentów oraz wyłonienie najzdolniejszych studentów uczelni technicznych i uniwersytetów.

Do konkursu mogli przystąpić studenci pierwszego i drugiego stopnia realizowanych zarówno w formie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, a także studiów podyplomowych oraz doktoranckich na kierunkach ścisłych z zakresu nauk telekomunikacja, informatyka i elektronika. Uczestnicy mieli napisać pracę na jeden z wybranych tematów. Dotyczyły one m.in. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, cyfryzacji, wykluczenia cyfrowego, inteligentnych miast lub tego, jak innowacje w Polsce mogą zwiększać konkurencyjność.

Zwycięska praca Sławomira Tadei dotyczyła koncepcji inteligentnego miasta (smart city). Nagrodą w konkursie są rozpoczynające się w połowie sierpnia br. dwutygodniowe warsztaty prowadzone przez doświadczonych ekspertów Huawei w siedzibie głównej firmy w Shenzhen oraz kulturoznawczy pobyt w Pekinie. Laureat przygotowuje rozprawę doktorską pod opieką prof. Pawła Moskala z Zakładu Fizyki Jądrowej UJ, który był również promotorem jego pracy magisterskiej. Koordynatorem konkursu "Seeds for the Future" na Uniwersytecie Jagiellońskim był dr hab. Paweł Węgrzyn, kierownik Zakładu Technologii Gier UJ.

Do udziału w konkursie zaproszono 12 uczelni. Oprócz UJ były to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Pilotażowa edycja "Seeds for the Future" odbyła się w 2008 roku. Obecnie program obejmuje ponad 50 krajów na całym świecie, a zaangażowanych jest w niego 10 tys. studentów z ponad 100 uczelni wyższych. W Polsce konkurs jest realizowany od 2 lat we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu