Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

FNP sfinansuje międzynarodowe badania na Wydziale Chemii

FNP sfinansuje międzynarodowe badania na Wydziale Chemii

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła wyniki pierwszego konkursu w programie Team, który ma na celu finansowanie zespołów badawczych prowadzonych przez wybitnych uczonych z całego świata realizujących przełomowe badania naukowe. Jednym z laureatów jest dr hab. Szczepan Zapotoczny, prof. UJ (na zdjęciu). W realizację zwycięskiego projektu zaangażowani będą wybitni uczeni z Niemiec i Szwecji.


Do pierwszego konkursu zgłoszono 68 projektów, z których 9 otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę w wysokości ponad 29 mln zł. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Finansowanie jest przyznawane na okres 3 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne 2 lata. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce. Laureaci będą prowadzić swoje projekty we współpracy z łącznie 17 naukowymi partnerami zagranicznymi.

- Program Team umożliwia wybitnym badaczom prowadzenie w Polsce projektów na światowym poziomie, które inspirowane są problemami o przełomowym znaczeniu naukowym i gospodarczym. To także szansa na budowanie partnerstw i wymianę naukowych doświadczeń z najlepszymi na świecie ośrodkami badawczymi oraz na rozwój talentów i potencjału młodych polskich naukowców - mówi Michał Pietras, dyrektor ds. działalności programowej FNP.

Laureatem konkursu w programie Team został dr hab. Szczepan Zapotoczny, prof. UJ z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii UJ. FNP na realizację projektu Inżynieria makromolekularna szczotek polimerowych szczepionych z powierzchni przeznaczy 2,85 mln złotych. Środki te pozwolą na wsparcie finansowe w formie stypendiów dla minimum 4 doktorantów oraz 3 studentów studiów magisterskich corocznie. Ponadto powstanie 1 miejsce pracy dla osoby po doktoracie na okres 2 lat.

Partnerami zagranicznymi projektu będą wybitni uczeni z Niemiec i Szwecji: prof. Holger Schönherr z Uniwersytetu w Siegen, światowej klasy specjalista w dziedzinie nanotechnologii oraz prof. Ivan Scheblykin z Uniwersytetu w Lund, ekspert w dziedzinie fotofizyki. Współpraca naukowa będzie związana z realizacją wybranych badań w kooperujących grupach. Planowane są także wspólne seminaria, wymiana studencka itp.

- Celem projektu jest rozwój technik otrzymywania nowych powłok i materiałów bazujących na tzw. molekularnych szczotkach polimerowych. Szczotki takie składają się z makrocząsteczek, łańcuchów polimerowych, które przyłączone są tylko jednym końcem do danej powierzchni. Gęste upakowanie tak przyłączonych makrocząsteczek powoduje, że ulegają one rozciągnięciu w kierunku prostopadłym do powierzchni, tworząc właśnie układ przypominający znane z życia codziennego szczotki do zębów lub włosów, ale o wysokości na poziomie kilku lub kilkudziesięciu nanometrów. Szczotki polimerowe wykazują bardzo ciekawe właściwości wynikające z ich wyjątkowej struktury, ale dotychczasowe badania skupiały się głównie na szczotkach otrzymywanych z powszechnie dostępnych polimerów - wyjaśnia dr hab. Szczepan Zapotoczny, prof. UJ i dodaje:

- Niniejszy projekt stawia sobie za cel otrzymanie nowych szczotek polimerowych o unikatowych właściwościach, takich jak kierunkowe przewodnictwo elektryczne czy indukowany światłem transport energii i elektronów. W szczególności rozwijana będzie pionierska w skali światowej technika tzw. polimeryzacji matrycowej, która umożliwia uzyskiwanie szczotek w postaci „drabinek". Zaproponowana przez mnie metoda umożliwia faktyczną inżynierię makromolekularną na powierzchni jak projektowanie i syntezowanie szczotek o unikatowej strukturze i właściwościach.

Program Team oferuje środki na finansowanie zespołów badawczych kierowanych przez wybitnych uczonych z całego świata. Przedmiotem projektów, realizowanych obowiązkowo we współpracy z partnerem zagranicznym, mogą być badania B+R wpisujące się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, które przyczynią się do rozwiązywania bieżących lub zmieniających się problemów naukowych mających znaczenie w rozwijającym się rynku globalnym lub wniosą znaczący wkład do rozwiązania istotnych wyzwań stojących przed społeczeństwem.

Jak informuje FNP, kolejne konkursy będą organizowane do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku. Nabór wniosków do następnej edycji rozpocznie się 15 listopada br.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron