Mariusz Szczygieł AuTORytetem w plebiscycie MediaTory

Reporter i pisarz Mariusz Szczygieł, od kilkunastu lat związany z "Gazetą Wyborczą", otrzyma statuetkę w kategorii AuTORytet w tegorocznej edycji studenckiego plebiscytu dziennikarskiego MediaTory. Nazwiska laureatów w pozostałych 8 kategoriach poznamy podczas gali, która odbędzie się na początku grudnia w Auditorium Maximum UJ.

AuTORytet to kategoria, w której ludzie mediów są doceniani za całokształt pracy zawodowej. W poprzednich edycjach plebiscytu nagrodzono m.in. Kamila Durczoka, Bogdana Rymanowskiego, Hannę Krall, Wojciecha Manna, Monikę Olejnik, Marka Niedźwiedzkiego, ks. Adama Bonieckiego, Wojciecha Jagielskiego i Adama Michnika.

W tym roku studenci z 22 uczelni z całej Polski zdecydowali, że do grona laureatów dołączy Mariusz Szczygieł. Głosujący docenili go za liczne publikacje, wywiady i reportaże. Nagrodzony statuetką w 2013 roku w kategorii DetonaTOR, za kontrowersyjny reportaż Śliczny i posłuszny, tym razem zyskał uznanie za swój ogólny wkład w rozwój polskiego dziennikarstwa. Doceniany zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, od lat inspiruje i motywuje kolejne pokolenia studentów do ciągłego rozwoju swojego dziennikarskiego warsztatu.

- Kiedy zaczynają się jakieś dyskusje o mediach, o naszym zawodzie, o Polsce, najczęściej mam ochotę powiedzieć "nie wiem". Mnóstwo nazwisk, które słyszę rano w wiadomościach radiowych czy telewizyjnych nic mi nie mówi. Nie wiem, czy ustawa o stałej cenie na książki to dobry pomysł, czy nie. Nie mam jednoznacznego zdania na sytuację, w której "Gazeta Wyborcza" została pozbawiona ogłoszeń państwowych spółek. Nie przeczytałem żadnego tekstu Żiżka. I mam nadzieję, że studenci, którzy przyznali mi swoją nagrodę nie oczekują ode mnie zdania na te tematy - mówi Mariusz Szczygieł i dodaje:

- Może od razu powiem, co umiem. Umiem słuchać ludzi, umiem pomóc im wyartykułować swoje myśli i przeżycia, umiem tak zbudować swój tekst, żeby przytrzymać czytelnika, umiem ciekawie mówić o polskich reportażach. To właściwie tyle. Bo przede wszystkim trzymam się zasady: nie przekraczam granicy, jeśli nie mam walizki.

Nagroda dla Mariusza Szczygła zostanie wręczona podczas gali finałowej MediaTorów 3 grudnia w Auditorium Maximum UJ (godz. 17.00). Wówczas statuetki otrzymają także pozostali laureaci plebiscytu, których nazwisk jeszcze nie podano. Opublikowano tylko listy nominowanych w 8 kategoriach.

10. edycję plebiscytu MediaTory organizuje Stowarzyszenie MediaTory wraz z Kołem Naukowym Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem wydarzenia jest Dział Promocji i Informacji UJ, a sponsorem głównym Fundacja Seriatim.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego