Studenci dziennikarstwa pokażą, jak świadomie i odpowiedzialnie korzystać z mediów

Kampania społeczna "Jestem dziennikarzem" opracowana przez Stowarzyszenie MediaTory to odpowiedź na niewielką świadomość społeczeństwa o działaniu mediów. Internauci i odbiorcy tradycyjnych środków przekazu często krytykują jakość dziennikarstwa, twierdząc, że jest ona coraz niższa. Tymczasem MediaTory od 10 lat pokazują, że dobre dziennikarstwo wciąż istnieje.

- Postanowiliśmy przedstawić problem nie z punktu dziennikarzy, ale odbiorców. Skoro tak często słyszymy, że za niską jakość treści w mediach odpowiadają dziennikarze, to warto pokazać drugą stronę medalu. W interaktywnym świecie odpowiedzialność za to, co w mediach dominuje i jakie materiały realizują dziennikarze, ponoszą również odbiorcy. Nawet najlepszy materiał najlepszego dziennikarza nie spełni swojej funkcji. Nie zmieni świata, jeśli nie będzie miał odbiorców - tłumaczy Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.

Aby uświadomić odbiorcom rolę codziennych wyborów każdego z nas, twórcy postanowili przekazać przesłanie nie tylko na poziomie treści, ale i formy. Internauta, który ogląda spot na własnym komputerze, widzi w nim własną twarz, która odbija się w czerni monitora. - Zależało nam na znalezieniu sposobu, aby każdy widz po obejrzeniu spotu nie miał wątpliwości, że sprawa dotyczy również jego. Wykorzystanie monitorów czy ekranów widzów w pełni spełniło nasze założenie - dodaje Wioletta Klytta.

Organizatorzy liczą, że kampanie takie jak "Jestem dziennikarzem" przyczynią się do bardziej świadomego i odpowiedzialnego korzystania z mediów, co w konsekwencji zwiększy ilość istotnych społecznie treści w mediach. Spot będzie emitowany w internecie. Towarzyszy mu hasztag #jestemdziennikarzem oraz #iamajournalist dla odbiorców anglojęzycznych. Więcej o akcji można przeczytać na stronie jestem dziennikarzem.pl.

Jubileuszowa gala finałowa plebiscytu MediaTory odbędzie się w Krakowie 3 grudnia o godz. 17:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Imprezę organizuje Stowarzyszenie MediaTory wraz z Kołem Naukowym Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem plebiscytu jest Dział Promocji i Informacji UJ, a sponsorem głównym Fundacja Seriatim.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego