Rozpoczyna się przebudowa dawnego Instytutu Fizyki UJ

Hochtief Polska zmodernizuje budynek dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Reymonta 4 w Krakowie. Wartość kontraktu wynosi 79,9 mln złotych. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą wiosną 2020 r. Przebudowany gmach będzie siedzibą Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Budynek przy ul. Reymonta powstał jako siedziba Instytutu Fizyki i był jedną z kilku inwestycji zrealizowanych na początkach lat 60. poprzedniego stulecia z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2015 roku był siedzibą Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Zaprojektowano go i wykonano w układzie szkieletowym. Jest to obiekt 7-kondygnacyjny, w całości podpiwniczony.

Plan modernizacji budynku zakłada jego kompleksową przebudowę i modernizację. Roboty budowlane obejmą m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych, zaprojektowanie schodów zewnętrznych, pełną wymianę instalacji wewnętrznych i remont elewacji. Laboratoria i warsztaty zostaną przekształcone w sale biblioteczne i dydaktyczne. Ponadto zrealizowane będą roboty termomodernizacyjne, obejmujące m.in. ocieplenie całego budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalację systemu fotowoltaicznego. Kontrakt przewiduje także wykonanie prac wykończeniowych, jak i wyposażenie budynku w meble oraz wymagany sprzęt.

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ został utworzony w 2000 roku i do dziś nie posiada swojej siedziby. Przeniesienie ok. 300 pracowników i ponad 3 tysięcy studentów do jednego budynku wpłynie bezpośrednio na poprawę warunków pracy i jakości kształcenia, a także pozwoli na rezygnację z komercyjnego wynajmu pomieszczeń i związanych z tym opłat. Wydział rozpocznie działalność w nowej siedzibie z początkiem roku akademickiego 2020/2021.

Całkowita wartość inwestycji, ustalona w oparciu o projekt budowlany i wykonawczy, wynosi 84,4 mln zł. Prace zostaną dofinansowane z pieniędzy budżetowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże na ten cel 40 mln zł, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - 21,8 mln zł. Wkład własny uczelni to 22,6 mln zł.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego