Szpital Uniwersytecki rozwija transplantologię

Szpital Uniwersytecki jako pierwszy w województwie małopolskim otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant" na wykonywanie przeszczepów nerek od osób żywych.

– Wspieranie transplantologii to istotny punkt strategii rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego. Bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać zgodę na wykonywanie przeszczepów nerek od dawców żywych. To dla chorych nowa szansa na otrzymanie przeszczepu oraz skrócenie czasu oczekiwania na niego – mówiła dyrektor szpitala, Barbara Bulanowska.

Uzyskanie akredytacji oficjalnie ogłoszono 26 stycznia br. podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który odbywa się w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki. Szpital Uniwersytecki w Krakowie to ważny ośrodek transplantacyjny w kraju. Dotychczas przeprowadzano w nim przeszczepy szpiku kostnego – zarówno autologiczne, jak i allogeniczne, a także przeszczepy narządowe od zmarłych dawców. Tylko w ubiegłym roku wykonano łącznie aż 116 takich operacji, a ich liczba wciąż rośnie.

– Przeszczep nerki od dawcy żywego jest bezpieczniejszy dla biorcy – podkreślał prof. Piotr Richter, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej. – Wykonujemy go wcześniej niż w okresie oczekiwania na dawcę zmarłego, dlatego możemy znacznie lepiej określić, przygotować warunki i dobór narządu przeszczepianego niż w przypadku losowego uzyskania narządu – tłumaczył.

Warto podkreślić, że Szpital Uniwersytecki jest realizatorem programu wyposażenia ośrodków transplantologii, na który ten cel otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 1 miliona 744 tysięcy 800 złotych. Łącznie ze środkami własnym, w latach 2017-2018 na rozwój transplantologii SU przeznaczy 2 miliony 181 tysięcy złotych.
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego