Stypendia Fulbrighta dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Rada Stypendiów Zagranicznych J. Williama Fulbrighta zaakceptowała listę osób nominowanych do stypendiów Fulbrighta z Polski na rok akademicki 2018/2019. W gronie zwycięzców znaleźli się studenci, doktoranci i nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy otrzymają stypendium finansujące pierwszy rok studiów graduate, zrealizują własne projekty badawcze lub badawczo-dydaktyczne w amerykańskich uczelniach.

O stypendia Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta mogły się starać osoby biegle znające język angielski. Autorzy pomysłów na badania musieli przekonać komisję, że w USA zdobędą niezbędne doświadczenie do kontynuowania nauki w Polsce, zbiorą świetne materiały do pracy doktorskiej i wykorzystają technologie dostępne w laboratoriach amerykańskich uczelni.

Fulbright Graduate Student Award to stypendium dla osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów drugiego i trzeciego stopnia. Przyznawane jest na pierwszy rok studiów magisterskich, doktoranckich lub innych kończących się uzyskaniem dyplomu z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Komisja przyjmuje zgłoszenia na wszystkie kierunki studiów z wyłączeniem studiów medycznych, gdzie wymagany jest bezpośredni kontakt z pacjentem. Program nie obejmuje także słuchaczy uzupełniających studiów prawniczych LLM oraz uzupełniających studiów z zakresu zarządzania MBA. Stypendystką programu została Ewelina Marcinkiewicz, studentka informatyki (studia I stopnia) na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Na trwające od 6 do 9 miesięcy stypendium, które ma na celu zebranie materiałów do rozprawy doktorskiej, udadzą się Magdalena Mijas z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM i Michał Koza z Wydziału Polonistyki UJ. W Stanach Zjednoczonych zyskają oni dostęp do licznych publikacji oraz do najnowszych technologii w laboratoriach. Stypendia skierowane do doktorantów ze wszystkich dziedzin poza tymi, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Fulbright Senior Award to stypendia dla pracowników uczelni, instytutów badawczych, jednostek naukowych PAN, międzynarodowych instytutów naukowych oraz innych jednostek naukowych w Polsce. Są przeznaczone na realizację własnych projektów badawczych w amerykańskich uczelniach, instytutach badawczych non-profit oraz niektórych instytucjach rządowych. Stypendyści, oprócz realizacji projektu badawczego, mogą również prowadzić zajęcia dydaktyczne. Wyjazd przewidziany jest na 3-9 miesięcy. Nagrodzeni w programie Fulbright Senior Award to: dr Jakub Filonik (Wydział Filologiczny UJ), dr Urszula Marcinkowska-Trimboli (Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM) i dr Zbigniew Siudak (Wydział Lekarski UJ CM).

Program Fulbrighta to prestiżowy program wymiany akademickiej między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami, obecny w Polsce nieprzerwanie od 1959 r. Stypendia Programu Fulbrighta umożliwiły ponad 2 tys. utalentowanym polskim studentom, doktorantom i pracownikom naukowym wyjazd do Stanów Zjednoczonych oraz zbliżonej liczbie obywateli USA na przyjazd do naszego kraju. Obecnie trwa rekrutacja na stypendia realizowane w roku akademickim 2019/2020.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego