Zajęcia z medycyny pola walki dla studentów Wydziału Lekarskiego

We wtorek odbyły się zajęcia fakultatywne "Wstęp do ratownictwa medycznego i medycyny pola walk" dla studentów Wydziału Lekarskiego. Program został przygotowany przez  Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJ CM, a w sesji zajęć praktycznych uczestniczył zespół Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.

Program naukowy zajęć powstał w oparciu o wytyczne Taktyczno-Ratowniczej Opieki nad Poszkodowanym (ang. Tactical Emegency Casualty Care) oraz doświadczenia prowadzących zajęcia zebrane podczas zabezpieczenia medycznego Polskich Kontyngentów Wojskowych w Afganistanie.

Protokół postępowania w ratownictwie cywilnym jest odmienny od tego, jaki obowiązuje w ratownictwie wojskowym, dlatego ważne jest, aby studenci medycyny poznali jego podstawowe zasady i wiedzieli, jak nieść pomoc poszkodowanym w sytuacjach zagrożenia.

Uczestnicy zajęć prowadzonych przez pracowników Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJ CM uczyli się, jak przeprowadzać badania urazowe według protokołu MARCHE, poznali zasady dotyczące rozbierania rannego pirotechnika z ubrania antyodłamkowego, postępowania w zagrożeniach o charakterze CBRNE, współpracy służb ratunkowych z jednostkami policji, wyznaczenia stref udzielania pomocy rannym w zależności od gradacji zagrożenia kontaktem ogniowym, a także wzięli udział w ćwiczeniach z zaopatrywania masywnych krwotoków zewnętrznych zgodnie z Tactical Combat Casualty Care.

W gronie zaproszonych wykładowców obecni byli operatorzy Sił Specjalnych Policji  w Krakowie, ratownicy taktyczni "Sikora" i "Wir", absolwenci elitarnego kursu Special Operations Combat Medic organizowanego w Fort Bragg w Północnej Karolinie w USA, a także Piotr Kominek z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, który podzielił się ze studentami swoimi doświadczeniami związanymi z zabezpieczeniem medycznym imprez masowych.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego