Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński na czele rankingu Perspektyw [ZDJĘCIA]

Uniwersytet Jagielloński na czele rankingu Perspektyw [ZDJĘCIA]

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski po raz 3. w historii zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych, który po raz 19. przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska.

- To już 19. edycja Rankingu Szkół Wyższych publikowanego od 2000 roku przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Osiągnęliśmy dorosłość, ale cały czas przygotowujemy tę publikację z młodzieńczym entuzjazmem. Przekonujemy maturzystów, że ranking nie podpowie im bezwzględnie najlepszej uczelni, podpowiada za to najlepszą uczelnię dla nich, taką, która po wieloczynnikowej analizie okaże się najlepiej dopasowana do ambicji i możliwości kandydata. Nasz ranking jest także potrzebny środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju lustrem. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.

Dwie najlepsze polskie uczelnie osiągnęły niemal stuprocentowy wskaźnik rankingowy - UW 100 proc., UJ 99,6 proc. Kapituła przyjęła, podobnie jak w ubiegłym roku, że uczelnie o zbliżonych wynikach (różniących się nie więcej niż o 0,5 proc.) będą klasyfikowane na tych samych pozycjach. Trzecia Politechnika Warszawska traci do liderów ponad 17 punktów. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (81,6 proc.), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (78,6 proc.), Politechnika Wrocławska (75,6 proc.), Gdański Uniwersytet Medyczny (66,1 proc.), Uniwersytet Wrocławski (64,3 proc.), a na 9. miejscu ex aequo Politechnika Gdańska oraz Politechnika Śląska (odpowiednio 61,8 i 61,3 proc.).

W rankingu wg typów szkół wyższych najlepszymi uczelniami medycznymi są wspólnie Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum i Gdański Uniwersytet Medyczny. Na dalszych miejscach sklasyfikowano ośrodki akademickie z Warszawy, Wrocławia i Łodzi.

Po raz kolejny ogłoszono również Ranking Kierunków Studiów, obejmujący 68 głównych kierunków. To najważniejsza część badania z punktu widzenia kandydatów na studia. Uniwersytet Jagielloński zwyciężył w 14 przypadkach: prawo, administracja, chemia, biotechnologia (mgr), biologia, ochrona środowiska, dietetyka, kierunek lekarsko-dentystyczny, farmacja, pielęgniarstwo, zdrowie publiczne, położnictwo, analityka medyczna i kosmetologia.

- Uczelnia będzie się rozwijać tylko wtedy, kiedy kadra akademicka i studenci będą mieli kontakt ze światem, dlatego Uniwersytet Jagielloński kładzie wielki nacisk na współpracę międzynarodową. Chodzi o autentyczne uczestnictwo młodego naukowca i studenta w nauczaniu w innych, wiodących uczelniach, najlepszych uniwersytetach Europy i Ameryki. Nie tylko w praktykach wakacyjnych, ale w studiach trwających semestr, rok czy dwa lata. Zależy nam na tym, żeby to działało w obie strony, by nasza kadra i studenci wyjeżdżali w świat, ale też by świat akademicki przyjeżdżał do nas. Jesteśmy do tego gotowi - mówi rektor UJ prof. Wojciech Nowak i dodaje:

- Mamy dobre zespoły doświadczonych pracowników naukowych i odpowiednią infrastrukturę, ale potrzebujemy jeszcze lepszych aliansów z innym uczelniami, a naukowcy są z natury nieufni. Zabiegamy o to oferując studia prowadzone w obcych językach, co roku przyjeżdża do nas coraz więcej studentów i pracowników naukowych z innych krajów.

Zestawienie powstało w oparciu o 7 kryteriów: prestiż (14 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), efektywność naukowa (20 proc.), warunki kształcenia (10 proc.), umiędzynarodowienie studiów (15 proc.), innowacyjność (8 proc.) oraz absolwenci na rynku pracy (17 proc.). Uniwersytet Jagielloński uzyskał maksymalną liczbę punktów w 2 z nich: prestiż akademicki i potencjał naukowy.

Ranking przygotowano pod nadzorem kapituły kierowanej przez b. prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera. W jej składzie znaleźli się: prof. Franciszek Ziejka, b. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marek Krawczyk, b. rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, prof. Bogusław Smólski, b. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Włodzimierz Kiciński, kurator Banku BPS SA.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie perspektywy.pl.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uczeni z UJ laureatami największego programu grantowego w Polsce
Cztery zagraniczne stypendia naukowe dla młodych badaczy z UJ
UJ wśród najbardziej innowacyjnych uczelni europejskich
Dr Mateusz Hołda na europejskiej liście "30 under 30" magazynu "Forbes"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj