Spotkanie Rady Wykonawczej Grupy Coimbra

19 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęły się dwudniowe obrady robocze Rady Wykonawczej uniwersyteckiej sieci współpracy Grupy Coimbra, zrzeszającej najstarsze i najbardziej prestiżowe europejskie uczelnie. Celem spotkania jest omówienie szczegółowych planów związanych z odbywającym się w przyszłym roku najistotniejszymi dla sieci wydarzeniami – Zgromadzeniem Ogólnym oraz doroczną konferencją, które zorganizowane zostaną w Krakowie.

Spotkanie otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Wspomniał pierwszą wizytę przedstawicieli Grupy Coimbra, która miała miejsce podczas Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2014 roku. – Przyszłoroczna konferencja jest ważna nie tylko dla naszego Uniwersytetu, ale dla wszystkich polskich uczelni. Ścisła współpraca jest w erze globalizacji absolutną koniecznością. Podkreślał to również prezydent Francji Emmanuel Macron, nawołując do zacieśnienia więzi pomiędzy europejskimi uniwersytetami – mówił.

Następnie głos zabrał prof. Ludovic Thilly z Uniwersytetu w Poitiers, przewodniczący Rady Wykonawczej. – Dziękujemy za zaproszenie i organizację konferencji Grupy Coimbra. W trudnym czasie podziałów społecznych rola sieci uniwersyteckich jest nie do przecenienia. Liczymy na owocną współpracę – powiedział.

W obradach Rady Wykonawczej Grupy Coimbra biorą udział:

• Prof. Ludovic Thilly, Uniwersytet w Poitiers, przewodniczący,
  • Prof. Jürgen Barkhoff, Trinity College w Dublinie, wiceprzewodniczący,
  • Prof. Luca Verzichelli, Uniwersytet w Sienie, skarbnik,
  • Prof. Efrem Yildiz Sadak, Uniwersytet w Salamance,
  • Prof. Dorota Malec, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
  • Prof. Daniel Donoghue, Uniwersytet w Durham,
  • Prof. Joaquim Ramos de Carvalho, Uniwersytet w Coimbrze,
  • Prof. Lenka Rovná, Uniwersytet Karola w Pradze,
  • Inge Knudsen, kierownik biura Grupy Coimbra w Brukseli.

W pierwszej części obrad wzięli udział także członkowie Komitetu Organizacyjnego przyszłorocznego Zgromadzenia Ogólnego oraz konferencji Grupy Coimbra: prof. Piotr Laidler, prof. Zdzisław Mach oraz dr Natasza Styczyńska.

Grupa Coimbra jest powstałą w 1985 roku siecią europejskich uczelni wyższych, w skład której wchodzi 39 najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów z tej części świata. Celem organizacji jest utrwalanie więzi pomiędzy najstarszymi uczelniami Europy o wysokich standardach nauczania i badań. Uniwersytety członkowskie Grupy Coimbra kooperują w ramach tzw. Working Groups (grup roboczych) na rzecz rozwoju współpracy akademickiej w dziedzinie mobilności i badań, a także kształtowania europejskiej polityki edukacyjnej.

Uniwersytet Jagielloński jest członkiem Grupy Coimbra od 1991 roku. W 2014 roku rektor UJ prof. Wojciech Nowak wystąpił z propozycją goszczenia na UJ kolejnej corocznej konferencji Grupy Coimbra, co spotkało się z entuzjazmem nie tylko zarządu, ale także innych uniwersytetów członkowskich, czego rezultatem jest organizacja przyszłorocznego Zgromadzenia Ogólnego oraz konferencji w Krakowie w dniach 5–7 czerwca 2019 r.

Uniwersytet Jagielloński jest aktywnym uczestnikiem działalności Grupy Coimbra. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak jest członkiem Rady Doradczej Rektorów i będzie jej przewodniczył od chwili rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Ogólnego w Krakowie. W Radzie Wykonawczej zasiada prorektor UJ ds. rozwoju, prof. Dorota Malec, wybrana podczas Zgromadzenia Ogólnego w czerwcu 2018 r. Pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego  biorą intensywny udział w pracach kilku grup roboczych: Academic Exchange and Mobility (Dorota Maciejowska – przewodnicząca grupy), Social Science & Humanities (prof. Zdzisław Mach – wiceprzewodniczący grupy), Development Cooperation (prof. Marek Frankowicz), Education Innovation (dr Jacek Urbaniec), Employability (Agnieszka Dudziak, Olga Frey), Heritage (dr Agnieszka Ślaga), Latin America (dr Marta Kania) oraz Life Sciences i STEM (prof. Wojciech Froncisz).

W konferencji oraz obradach Zgromadzenia Ogólnego uczestniczyć będą rektorzy, przedstawiciele władz oraz pracownicy uniwersytetów członkowskich Grupy Coimbra.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego